Úvod Spoločnosť Koľko je v skutočnosti Číňanov?

Koľko je v skutočnosti Číňanov?

Foto: archív

Čína je už dlhý čas vedúcou silou svetovej ekonomiky a aktívnym hráčom v medzinárodnej aréne. Pri tom všetkom jej uzavretosť umožňuje vznik mnohých dohadov. Napríklad niektorí predpokladajú, že počet obyvateľov Číny nie je 1,5 miliardy, ale v skutočnosti iba 500 miliónov – uvádza ruský printový týždenník Argumenty i fakty.

Číňania, a tiež Indovia, Indonézania a všeobecne celá Ázia, jasne pochopili, že počet obyvateľov ich krajín je taká istá strategická zbraň, ako bomby a rakety. Nikto nemôže hodnoverne povedať, aká je v skutočnosti demografická situácia v Ázii alebo Číne. Všetky údaje sú odhadmi, v lepšom prípade informáciami samotných Číňanov.

V monografii Historická makrodynamika Číny sa nachádzajú zaujímavé čísla: v roku 1845 bolo Číňanov 430 miliónov, tak isto aj v roku 1940, ale v roku 1945 už 490 miliónov. Teda za 95 rokov – od roku 1845 do roku 1940 – sa počet obyvateľov nezmenil. A zrazu, za nasledujúcich 72 rokov, so zarátaním dvoch vojen (druhá svetová a občianska), hladu a biedy, programu „Jedna rodina – jedno dieťa“, vzrast takmer na miliardu! Je známe, že ZSSR stratil vo Veľkej vlasteneckej vojne 27 miliónov ľudí, ale málokto vie, že v poradí druhý štát podľa ľudských strát – ČĽR – stratila 20 miliónov svojich občanov.

Napriek týmto stratám zaznamenala Čína v rokoch 1940-1945 ohromný prírastok 60 miliónov ľudí. Ruský výskumník Viktor Mechov sa zaoberal výpočtami, koľko detí museli porodiť čínske ženy v tom období, aby štatistika vykázala taký skok. Zosúladiť zásady demografie s matematikou sa mu nepodarilo. Prišiel k záveru, že skutočný počet obyvateľov Číny je 3 – 4-krát menší ako deklarovaný.

Keď Mechov spočítal obyvateľov dvadsiatich najväčších čínskych miest, získal počet 230 miliónov. Autor výskumu má ešte jednu zvedavú otázku. Čína sa delí na tzv. autonómne regióny. Je ich päť, ale v troch z nich, ktoré zaberajú štyri milióny kilometrov štvorcových (takmer polovicu územia ČĽR), žije iba 46 miliónov ľudí. To sú 3 percentá obyvateľstva. Kde sa nachádza zvyšná miliarda? Na vidieku? Kde získavajú potraviny? V horách Tibetu, ktoré zaberajú takmer polovicu územia krajiny? Podľa výpočtov ďalšieho výskumníka, Sergeja Vasiljeva, z množstva obilnín, potrebných pre jedného obyvateľa ČĽR, vychádza záver, že o miliarde obyvateľov Číny nemožno hovoriť.

Peking. (Foto: archív)
Peking. (Foto: archív)

Odporcovia tejto teórie pripomínajú, že vláda ČĽR započítava do štatistiky nielen občanov chuachan (žijúcich v ČĽR), ale aj chuacjao (Číňanov žijúcich v zahraničí – v Malajzii, Singapure, Filipínach, USA, RF a podobne). A to je možno štvrtina Číňanov.

S takýmito výpočtami výskumníkov nesúhlasia ruskí vedci. Sinologička Julia Magdalinskaja z MGIMO uvádza, že Číňanov nie je teraz v skutočnosti 1,5 miliardy, ale samozrejme ani 500 – 600 miliónov. Koncom roku 2016, podľa údajov Štátneho štatistického úradu ČĽR, obyvateľstvo krajiny predstavovalo 1,382 miliardy. Toto číslo môže byť dokonca väčšie. V čase uskutočňovania politiky „Jedna rodina – jedno dieťa“ sa rodičia snažili neregistrovať narodené dievčatká a toto skryté číslo by mohlo byť veľmi veľké – až 150 miliónov osôb, myslí si profesor Moskovskej humanitnej univerzity Dmitrij Mosjakov. Roky „kultúrnej revolúcie” znamenali stratu obyvateľov Číny. Mnohí zahynuli, ale rodilo sa oveľa viac ľudí, vtedy to jednoducho nik nepočítal.

Jestvuje aj názor, že obyvateľov Číny začne ubúdať. Na začiatku uskutočňovania kontroly pôrodnosti sa počet novorodencov znížil o viac ako 300 miliónov. To poskytlo Pekingu možnosť znížiť rozpočtové náklady, znížiť tlak na zdroje a životné prostredie, podporiť ekonomický rozvoj a podobne Avšak druhou stranou mince sa stal problém starnutia obyvateľstva, preukazujúci stále väčší vplyv na ekonomiku – hovorí Júlia Magdalinskaja. Dokonca, keď v roku 2014 dovolili Číňanom legálne porodiť druhé dieťa, demografický vzrast sa nepreukázal. Experti predpokladajú, že s rastom životnej úrovne zmenili mladí Číňania svoj vzťah k manželstvu a deťom.