Úvod Ľudia Miloš Jakeš sa dožíva 95 rokov

Miloš Jakeš sa dožíva 95 rokov

Foto: Pavel Kapusta

Bývalý český komunistický politik Miloš Jakeš sa dožíva životného jubilea 95 rokov. Dva roky pred pádom komunistického režimu v bývalom Československu vykonával funkciu generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

Miloš Jakeš sa narodil 12. augusta 1922 v obci České Chalupy v  ČSR. Dnes je táto obec súčasťou českej obce Nová Ves v okrese Český Krumlov. Vyučil sa za elektromechanika. Pôvodne bol montérom a konštruktérom v Baťových závodoch v Zlíne. Členom KSČ bol od júna 1945.

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 sa stal predsedom Jednotného národného výboru v Gottwaldove (tento názov niesol Zlín v rokoch 1949 – 1989) a viedol ho v rokoch 1950 – 1952, od roku 1952 do roku 1955 pôsobil vo funkcii tajomníka Ústredného výboru Československého zväzu mládeže. V rokoch 1955 – 1958 študoval v Moskve. Po návrate zo ZSSR pracoval v aparáte KSČ.

V rokoch 1966 – 1968 bol námestníkom ministra vnútra a členom Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V čase normalizácie od začiatku 70. rokov riadil činnosť previerkových komisií ako predseda Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V roku 1977 sa stal členom Ústredného výboru KSČ a od roku 1981 pôsobil v Predsedníctve ÚV KSČ.

Poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky a členom jej predsedníctva bol v rokoch 1971 – 1989. V najvyššej funkcii KSČ, generálnym tajomníkom KSČ, sa stal 18. decembra 1987, keď na tomto poste vystriedal Gustáva Husáka.

Počas Nežnej revolúcie 24. novembra 1989 odstúpil zo svojej funkcie. Jeho rezignácia symbolizovala pád komunistického režimu. Po vylúčení z KSČ 5. decembra 1989 opustil aj poslanecké rady FZ ČSSR.

Milos Jakeš v čase, keď bol vrcholovým predstaviteľom komunistickej moci v ČSSR.(Foto: archív)
Milos Jakeš v čase, keď bol vrcholovým predstaviteľom komunistickej moci v ČSSR.(Foto: archív)

Niekdajší generálny tajomník ÚV KSČ, dnes dôchodca žijúci v Prahe, bol po roku 1989 obžalovaný z napomáhania pokusu o vlastizradu v súvislosti s príchodom vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v auguste 1968. Pražský mestský súd ho však v septembri 2002 v plnom rozsahu zbavil obžaloby.

Miloš Jakeš pred piatimi rokmi poskytol rozhovor časopisu Extra plus, kde obhajoval pôsobenie vládnucej komunistickej strany pred rokom 1989: “Kritizovať sa dá všeličo, ale stále som presvedčený, že sme v zásade postupovali správnym smerom a dosiahli sme pozoruhodné výsledky vo všetkých oblastiach.

Porovnajme si postavenie obyčajného človeka predtým a dnes. Dnes má vplyv ten, kto má peniaze. Aká je to demokracia? Treba rehabilitovať socializmus, hovoriť o ňom pravdu, dobu treba hodnotiť očami a pocitmi tých, ktorí v nej žili a treba porovnávať život z hľadiska životných istôt a hodnôt. Iste, veľa nedostatkov bolo zbytočných, ale vždy sa hľadala cesta, ako ich odstrániť”.