Úvod Spoločnosť Ministerstvo obrany neodtajní spis z leteckej katastrofy v Hejciach

Ministerstvo obrany neodtajní spis z leteckej katastrofy v Hejciach

Pamätník obetiam na mieste havárie. (Foto: archív)

Ministerstvo obrany (MO) SR rozhodlo o tom, že spis leteckej katastrofy, ktorá sa udiala pred 11 rokmi v Hejciach, neodtajní. Príbuzní obetí sa snažia petíciou zmeniť zákon o utajovaných skutočnostiach. „Na základe analýzy spisu z odborného vyšetrovania v danej veci zastávame názor, že utajenie predmetnej písomnosti nikdy nemohlo byť prekážkou riadnemu vyšetreniu nehody z trestnoprávneho hľadiska a záverečnú správu odborného vyšetrovania leteckej nehody lietadla An-24 ponechávame v danom stupni utajenia,“ povedala hovorkyňa MO SR Danka Capáková. Dodala, že keď pád lietadla vyšetrovali, príbuzní mali prístup do spisu vrátane utajovanej časti.

Príbuzní mali žiadať odtajnenie s tým, že majú v rukách dôkazy, ktoré poukazujú na inú možnú príčinu pádu lietadla. Údajne za to mohla bomba a nie pilot. Podľa informácií TV Markíza sa príbuzní snažia petíciou zmeniť zákon o utajovaných skutočnostiach, aby právomoc utajiť nemal len minister obrany. Vo svojom úsilí sa pokúšali získať podporu poslancov Národnej rady SR. Ako uviedla televízia, pred pár dňami neuspeli na brannobezpečnostnom výbore a dnes ústavnoprávny výbor len zobral petíciu na vedomie.

„Pokúsim sa urobiť si istú analýzu samotného zákona a nájsť cestu na to, aby existoval istý, nazvime to v úvodzovkách, opravný prostriedok. No neviem dnes povedať, či to bude priechodné a či to bude možné,“ vyjadril sa pre TV Markíza poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

„My vieme, že tým ľuďom už nikto život nevráti, ale chcem vedieť pravdu, chceme vedieť, čo sa stalo počas letu,“ povedal Ľudovít Orlický, otec jedného zo 42 vojakov, ktorí zahynuli v Hejciach. Podľa zistení pozostalých niektoré informácie zo srbského ministerstva obrany a poukazujú na to, že pád slovenského lietadla môže súvisieť s objavením masových hrobov obetí obchodovania s ľudskými orgánmi v Kosove, o ktorých pravdepodobne získali poznatky naši vojaci počas pobytu v misii. Informácie, ktorými disponovali, sa im mohli stať osudnými. 

Podľa Orlického piloti riešili problém s poruchou pravého motora. “Očití svedkovia mali hovoriť o horiacom lietadle tesne pred pádom. Poruchu motora mohol spôsobiť požiar alebo výbuch na palube. Možných príčin je viac. Mohlo to byť z dôvodu technickej poruchy, ale i zámerného nastraženia výbušného systému,” povedal Orlický.

Foto: archív
Foto: archív