Úvod Zaujímavé Na austrálskej farme pestujú paradajky uprostred púšte

Na austrálskej farme pestujú paradajky uprostred púšte

Foto: archív

V južnej Austrálii stojí uprostred púšte farma, produkujúca 17-tisíc ton paradajok ročne. Rastlinkám tu stačí slnko a slaná voda. Medzinárodný vedecký tím sa snažil nájsť spôsob, ako možno pestovať plodiny bez sladkej vody, hliny a zavlažovacieho systému. Teda bez toho, čo má síce každá bežná záhrada, ale čo na púšti nenájdete.

Dvadsaťhektárová Sundrop farma v oblasti Port Augusta dokáže pretvoriť slnečné žiarenie na energiu a pomocou nej vyrobiť z morskej vody sladkú. Cieľom jej zakladateľov bolo výrazné obmedzenie energie a ďalších zdrojov potrebných na prevádzku plnohodnotného poľnohospodárstva.

Na farmu sa dováža slaná voda z neďalekého zálivu, vo filtračnom zariadení sa zbavuje soli a mení sa tak na vodu vhodnú na zalievanie plodín. Všetko poháňa energia získaná zo slnka pomocou solárnej elektrárne.

Samotná elektráreň nevyužíva fotovoltaické články, ale zrkadlá zamerané na zbernú vežu, kde zahrievajú teplonosné médium. Systém tak možno používať na poháňanie turbín aj vykurovanie skleníkov.

Celý komplex je samostatným uzavretým systémom. Takýto spôsob pestovania plodín je zatiaľ unikátny, môže však predstavovať riešenie pre farmárov z celého sveta. Sladká voda sa totiž v budúcnosti môže stať nedostatkovou surovinou. Vedci sa preto pokúšajú využiť v poľnohospodárstve obnoviteľné zdroje.

Ak by sa podobné projekty podarilo rozbehnúť aj na ďalších miestach, mohli by znamenať obrovský prínos pre mnohé krajiny. Vstupné náklady na ich zriadenie sú však zatiaľ priveľmi vysoké. V každom prípade je znižovanie energetických požiadaviek na poľnohospodárstvo možnou cestou, ako v budúcnosti nasýtiť stále sa zväčšujúcu ľudskú populáciu na Zemi.

Foto: archív
Foto: archív