Úvod Politika Na Ukrajine potrestali ďalších ľudí za nosenie stuhy svätého Juraja

Na Ukrajine potrestali ďalších ľudí za nosenie stuhy svätého Juraja

Foto: archív

Za nosenie a propagáciu stuhy svätého Juraja, tradičného ruského symbolu vojenskej cti, potrestali na Ukrajine ďalších ľudí, napísal ukrajinský denník Vesti. Troch ľudí v Záporožskej oblasti a Dnepropetrovskej oblasti úrady pokutovali. Jednej osobe vo Vinnyckej oblasti súd vymeral 30 dní verejnoprospešných prác. Zákon o zavedení administratívnej zodpovednosti za výrobu a propagáciu stuhy svätého Juraja začal platiť 15. júna tohto roku. Prvou pokutovanou osobou bola 22. júna žena v Dnepropetrovskej oblasti, dodali Vesti.

Návrh predmetného zákona schválil ukrajinský parlament 16. mája. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ho podpísal 12. júna – na Deň Ruska, štátny sviatok Ruskej federácie. Tento krok Kyjeva je podľa oficiálnych vyjadrení zákazom symbolov sovietskeho a ruského vplyvu, ako aj komunistickej propagandy. Zákon okrem iného stanovuje pokutu do výšky v prepočte takmer 87 eur za nosenie alebo inú prezentáciu stužky na verejnosti. Tú zároveň úrady skonfiškujú. Za opakované porušenie zákona počas jedného roka hrozí pokuta do výšky v prepočte takmer 174 eur alebo zadržanie osoby až na 15 dní. Aj v tomto prípade bude stuha skonfiškovaná.

Stuha svätého Juraja (georgijevskú stužku) je známa do roku 1769, keď ruská cárovná Katarína Veľká založila Rad sv. Juraja. Stuha bola pôvodne žltá s tromi čiernymi pruhmi. Po boľševickej revolúcii v roku 1917 bolo vyznamenanie zrušené, do užívania sa vrátilo počas 2. svetovej vojny, avšak v oranžovo-čiernej podobe, pripomína RFE/RL.

Sovietsky zväz georgijevskú stužku používal pri oslavách víťazstva nad nacistickým Nemeckom v kombinácii s rôznymi medailami až do svojho rozpadu v roku 1991. Stužka bola v Ruskej federácii obnovená v roku 2005 ako reakcia na tzv. oranžovú revolúciu na Ukrajine. Dovtedy bola stužka známa ako „gardová“. V Rusku je stužka využívaná aj civilistami ako vlastenecký symbol, ako aj symbol verejnej podpory ruskej vláde. Ukrajinci si od roku 2015 pripomínajú víťazstvo nad Nemcami červenou makovicou.

Foto: archív
Foto: archív