Úvod Spoločnosť Právo šaría je v Saudskej Arábii nadradené všetkému. Aj právam detí

Právo šaría je v Saudskej Arábii nadradené všetkému. Aj právam detí

Foto: archív

Islamské náboženské právo šaría je v Saudskej Arábii nad akýmikoľvek svetskými zákonmi aj medzinárodnými konvenciami vrátane dohody o právach dieťaťa. Výboru OSN pre ľudské práva to vysvetlil šéf saudskoarabskej komisie pre ľudské práva Bandar bin Muhammad Ajbán.

Reagoval tak na apeláciu Organizácie spojených národov, aby v krajine prestali popravovať deti, diskriminovať dievčatá a upustili od trestov, ako je ukameňovanie. OSN totiž konštatovala, že Saudská Arábia, spojenec Západu na Blízkom východe, „stále neuznáva dievčatá ako plnohodnotné subjekty práva, pokračuje v ich závažnej diskriminácii a uplatňuje vo vzťahu k nim systém mužského poručníctva“.

V marci tohto roku pritom šéf saudskoarabskej delegácie Bandar bin Muhammad Ajbán tvrdil v OSN niečo iné. Snažil sa výbor pre ľudské práva presvedčiť, že saudskoarabský prístup k deťom vychádza z islamského práva, ktoré vyžaduje dodržiavanie ľudských práv tak, ako ho chápe OSN.

V skutočnosti sú však deti zo šíitských rodín a ďalších náboženských menšín v sunnitskom kráľovstve stále diskriminované, nemajú prístup k vzdelaniu ani zaručenú spravodlivosť. Osoby staršie ako 15 rokov sú z právneho hľadiska v Saudskej Arábii považované za dospelé a môžu dostať fyzický trest alebo byť popravené. Podľa agentúry Reuters boli v januári medzi 47 popravenými väzňami minimálne štyria nedospelí.