Úvod Spoločnosť Predseda Krajského súdu sa škole ospravedlnil za Marca

Predseda Krajského súdu sa škole ospravedlnil za Marca

Budova Krajského súdu v Banskej Bystrici. (Foto: archív)

Základnú školu v obci Brehy navštívil predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Milan Ďurica, aby sa osobne ospravedlnil riaditeľke a učiteľke za nevhodný výkon rozhodnutia zo strany vyššieho súdneho úradníka Okresného súdu Žiar nad Hronom v prípade sedemročného Marca Greguša.

Predseda krajského súdu už pred časom vo svojom vyhlásení konštatoval nesprávny a nevhodný výkon predbežného opatrenia vo vzťahu k maloletému chlapcovi. Prijal tiež opatrenia, aby k takým pochybeniam už neprichádzalo. Zároveň však považoval za potrebné svoje stanovisko tlmočiť na pôde školy aj osobne.

Odňatie chlapca súdnym úradníkom a sociálnou pracovníčkou pred očami spolužiakov a učiteľky sa udialo 13. mája v obci Brehy. Úradník konal na základe rozhodnutia súdu, ktorý chlapca prisúdil matke.

Dovtedy sa oňho starala stará mama, ktorá najskôr požiadala súd o zverenie malého chlapca a okresný súd jej ho dočasne aj zveril. Krajský súd však predbežné opatrenie zrušil s odôvodnením, že matka má na syna väčšie právo ako stará mama.

Matka následne požiadala súd o výkon rozhodnutia, teda odňatie Marca starej mame. Následne ho odviezla do Švajčiarska. Súd o celkovom zverení malého chlapca do opatery však ešte nerozhodol.

Riaditeľka ZŠ Brehy Mária Škodová. (Foto: archív)
Riaditeľka ZŠ Brehy Mária Škodová. (Foto: archív)

Prípad malého Marca, ktorého približne v polovici mája odviezla jeho matka z obce Brehy v okrese Žarnovica do Švajčiarska, zamestnal aj poslancov z Výboru NR SR pre ľudská práva a národnostné menšiny.

Rokovanie, ktoré iniciovala opozícia, zatiaľ skončilo bez výsledku. Pozvanie na výbor prijali aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD), štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd), verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová či detská ombudsmanka Viera Tomanová. Kauze sa venuje aj parlamentný sociálny výbor.

Predsedníčka ľudskoprávneho výboru Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) navrhovala, aby výbor v uznesení konštatoval, že prišlo k pochybeniam a hrubému porušeniu predpisov zo strany vyššieho súdneho úradníka a k nečinnosti kolíznej úradníčky.

Výbor mal tiež upozorniť, že takéto prípady nie sú výnimočné, odporučiť Tomanovej konať z vlastného podnetu či odporučiť Žitňanskej navrhnúť taký systém, ktorý by smeroval k lepšej koordinácii úloh.

„Vyšší súdny úradník, ktorý robil daný výkon, už na okresnom súde nepracuje. Predseda daného súdu prijal opatrenia pre ďalšie takéto výkony, predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici zvoláva poradu, kde budú všetci sudcovia a zamestnanci súdov, ktorých sa to týka, upozornení na dôsledné dodržiavanie právnych predpisov,“ avizovala Žitňanská. Zároveň sudcovia by mali pri rozvrhoch práce dávať podľa jej slov dôraz na to, aby výkon rozhodnutia robili ľudia, ktorí sa na to špecializujú.