Navonok sa tvária ako poctivé domáce maškrty, no v skutočnosti sú nadopované slušnou dávkou umelých látok. Reč je o priemyselne vyrobenom pečive, ktoré maslo či citrónovú kôru nevidelo ani z diaľky.

Farbivá a konzervanty
Výrobcovia polomáčaného lineckého pečiva ignorujú tradičné receptúry. Taký je verdikt spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý skúmal zloženie deviatich balených polomáčaných lineckých rožkov z obchodných reťazcov.

Cukrárske recepty ich opisujú ako dve krehké maslové sušienky zlepené džemom a namočené v čokoláde. Gazdinky ich poznajú aj pod označením striekané, trené či strojčekové rožky. Viaceré suroviny, ktoré magazín našiel v zložení ich priemyselných verzií, sa však v týchto receptoch nespomínajú.

TRADIČNÉ INGREDIENCIE VÝROBCOVIA VYMIEŇAJÚ ZA LACNEJŠIE NÁHRADY, KTORÉ SA POTOM PODPISUJÚ POD MIZERNÚ KVALITU PEČIVA.

Napríklad takú čokoládu by ste v nich márne hľadali. „Obaly často hlásajú, že pečivo je polomáčané. V čom sú však presne máčané, po tom musíme pátrať na zadnej strane,“ komentuje etikety produktov šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Polevu si výrobcovia namiešavajú z cukru, stuženého tuku, kakaovej hmoty a emulgátora. Čokoládu nenašiel magazín ani v jednom z porovnávaných produktov. Šetrí sa aj na džeme, ktorý má sušienky držať pohromade. Namiesto neho by ste vo väčšine produktov našli nešpecifikovanú viacdruhovú ovocnú náplň.

Nastrúhanú citrónovú kôru nevideli priemyselné rožteky ani zďaleka. Výrobcovia ich dochucujú polotovarom pod označením „citropasta“. „Nejde však o výrobok z citrónov,“ upozorňuje dTest. „Skladá sa z vody, cukru, jabĺk, škrobu, konzervantov, farbív, citrónovej arómy a kyseliny citrónovej.“ Skrátka, bohatej dávky chémie, ktorá chutí sladko a tvári sa pritom ako citrónová kôra.

Foto: archív
Foto: archív

Škodlivé prísady
Lacnejšiu náhradu si našli výrobcovia aj za maslo. „Všetky výrobky bez výnimky obsahovali čiastočne stužené rastlinné tuky, ktoré môžu byť zdrojom škodlivých transmastných kyselín. Iba jeden výrobok, Jemné maslové banániky od Smotanovej cukrárne, obsahoval okrem stužených rastlinných tukov aj maslo,“ zhodnotila výsledky Hoffmannová.

„Polotovary, ktoré sa často používajú na výrobu cukrárskych a pekárskych výrobkov, predstavujú pre ľudské telo bohatý zdroj potravinárskej chémie a aj zvýšený príjem cukru alebo soli.“

VAROVNÝM SIGNÁLOM, KTORÝ PREZRÁDZA VÝROBOK PREPCHATÝ UMELÝMI SUROVINAMI, JE DLHÉ ZLOŽENIE NA ETIKETE.

Zvážte, či vám priemyselné náhrady tradičných surovín skutočne stoja za ušetrený čas. Domáca príprava lineckých rožtekov nie je až taká veľmi časovo náročná a vychádza lacnejšie ako kupovaný polotovar.

Zhotovenie 40 kusov poctivých lineckých rožkov vás bude stáť približne 3,70 eura. Na porovnanie, 220-gramové balenie so šiestimi lineckými rožkami aktuálne v Lidli stojí 0,99 eura. Bonusom domáceho pečenia rožkov je nielen nezameniteľná chuť, ale aj domácnosť zaplavená omamnou vôňou. A tú si v nijakom obchode nekúpite.

Prehľad testovaných produktov:
Albert Quality: Linecké rožteky
Jan Pondělík: Linecké trené polomáčané plnené džemom
Penny/Karlova koruna: Linecké rožteky polomáčané
Klasa: Linecké rožteky polomáčané s ovocnou náplňou
PeCu: Klatovy Povidláčky
Pekáreň Srnín: Trené banániky polomáčané s čučoriedkovou náplňou
Smotanová cukráreň: Jemné maslové banániky
Tastino (Lidl): Linecké rožteky
Tesco: Linecké rožteky polomáčané s ovocnou náplňou