Úvod Kultúra Sedemdesiatročný Juraj Kukura mal v minulosti úspech aj ako herec-emigrant

Sedemdesiatročný Juraj Kukura mal v minulosti úspech aj ako herec-emigrant

Foto: archív

Divadelný, filmový a televízny herec Juraj Kukura oslavuje sedemdesiatku. Začínal v Divadle na Korze, v roku 1971 sa stal členom divadelného súboru Novej scény a v roku 1976 prešiel do umeleckého súboru Činohry Slovenského národného divadla (SND). Od roku 1984 pôsobil v Nemecku v emigrácii. Narodil sa 15. marca 1947 v Prešove. Po ukončení stavebnej priemyslovky v Bratislave vyštudoval herectvo na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v roku 1973.

Svoju hereckú kariéru odštartoval v roku 1966, keď ho už ako 19-ročného mladíka obsadili do jednej z hlavných úloh vo filmovom spracovaní románu Margity Figuli Tri gaštanové kone. Okrem účinkovania v divadlách sa Juraj Kukura predstavil aj na televíznej obrazovke.

Možno spomenúť napríklad seriál Straty a nálezy (1975), televízne filmy Úklady a láska (1971), Adam Šangala (1972), Statky-zmätky (1973). Účinkoval aj vo filmoch Krutá ľúbosť (1978), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Nebezpečné známosti (1980) a ďalšie.

V roku 1984 počas nakrúcania filmu Via Mala v zahraničí bol Juraj Kukura v neprítomnosti odsúdený na 3,5 roka väzenia za opustenie ČSSR a bol mu zabavený majetok. Kukura zostal za hranicami a na Slovensko sa vrátil až v roku 1990 po Nežnej revolúcii.

Počas emigrácie ho angažovali v nemeckých divadlách Münchner Kammerspiele v Mníchove, neskôr v Schauspielhaus v Hamburgu. Hosťoval aj v ďalších prestížnych zahraničných divadlách. Účinkoval v mnohých seriáloch a filmoch, napr. v tituloch Otto – Der Liebesfilm (1992), Workaholic (1996), Apokalypse 99 – Anatomie eines Amokläufers (2000), Das Sams (2001) alebo Der Letzte Zug (Posledný vlak, 2006).

Vytvoril hlavné postavy v dvoch dieloch televíznej kriminálky Tatort (Miesto činu). V roku 1989 nakrútil šesťdielny anglický televízny film Traffik, ktorý dostal štyri ceny britskej akadémie, medzinárodnú cenu Emmy za najlepší dramatický seriál a stal sa predlohou pre slávny film.

Televízny film Mário a kúzelník (1976) podľa poviedky Thomasa Manna, v ktorom Juraj Kukura vytvoril titulnú postavu, bol ocenený Striebornou nymfou na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle v Monaku. Za výkon vo filme Stíny horkého léta (1977) dostal Juraj Kukura v roku 1978 Cenu za mužský herecký výkon na festivale v Karlových Varoch. Za postavu Martina v inscenácii Koza alebo Kto je Silvia bol umelec ocenený cenou Dosky 2004 za najlepší mužský herecký výkon.

V roku 2014 na 14. ročníku odovzdávania cien Ankety Osobnosť Televíznej Obrazovky (OTO) uviedli do Siene slávy herca Juraja Kukuru. V júni 2015 sa Kukura zaradil medzi osobnosti svetovej, slovenskej a česko-slovenskej kinematografie, ktoré sa môžu hrdiť prestížnym ocenením medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Hercova misia. Mosadznú tabuľku so svojím menom pripevnil na most vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. V súčasnosti je riaditeľom bratislavského divadla Aréna, kde sa uvádzajú inscenácie svetových autorov. Priestor Arény poskytol aj na letnú Detskú Univerzitu Komenského.