Úvod Politika SPW vidí v kauze Grendelových SMS politickú korupciu

SPW vidí v kauze Grendelových SMS politickú korupciu

Foto: archív

Medzinárodná expertná komisia Slovak Political Watchdog (SPW) na základe analýzy uniknutej komunikácie medzi poslancom OĽaNO-Nova Gáborom Grendelom a viacerými slovenskými novinármi vydala svoju záverečnú správu. V známej kauze Grendelových SMS hovorí o konflikte záujmov a o podozreniach z politickej korupcie.

Zahraniční experti sa zhodli, že zverejnená komunikácia obsahuje viaceré závažné skutočnosti a znepokojivé fakty. “Najtvrdšie sa odborníci vyjadrili na adresu šéfredaktora spravodajstva RTVS Lukáša Dika, ktorý podľa ich slov uprednosťňoval vo výkone svojej funkcie súkromné záujmy nad pracovnými, verejnými, je v priamom a vážnom konflikte záujmov a nemal by teda v tejto funkcii ďalej zotrvávať,” uviedol Peter Weisenbacher zo SPW.

V správe sa kriticky hovorí aj o internom vyšetrovaní RTVS, ktoré bolo podľa komisie formálne a alibistické, čo považujú za zlyhanie vedenia. V konflikte záujmov sa podľa správy nachádza aj reportérka TV JOJ Jana Krescanko-Dibáková, ktorá má s Gáborom Grendelom dlhoročný osobný vzťah a len fakt, že o tom informovala vedenie redakcie, nijako tento konflikt nerieši.

“Mimoriadne rozčarovanie vyjadrili experti nad tým, že v uniknutej komunikácii sa nachádzajú aj zmienky o finančných transakciách medzi novinármi a politikom, čo je podľa ich názoru absolútne neprípustné a nezlučiteľné s vykonávaním novinárskej profesie,” uviedla Alena Krempaská zo SPW.

Kritike sa nevyhla ani reportérka Denníka N Monika Tódová, ktorej žiadosť o identifikovanie osôb, ktoré pre politikov odfotografovala v reštaurácii, podľa zahraničných odborníkov vyvoláva podozrenie z politickej korupcie.

Ako totiž vyplýva zo zistení Transparency International Slovensko o strane Nova (resp. OĽaNO-Nova) písala v porovnaní s ostatnými stranami neštandardne a mimoriadne pozitívne. Mimovládna organizácia Slovak Political Watchdog informovala o vzniku nezávislej komisie zloženej z expertov z okolitých krajín ešte 19. decembra 2016.