Úvod Spoločnosť Štátny pohreb exprezidenta Kováča vyvoláva otázniky

Štátny pohreb exprezidenta Kováča vyvoláva otázniky

Foto: archiv

V smútočných spomienkach je prirodzené spomenúť zásluhy muža, ktorý do historickej mozaiky Slovenskej republiky priložil nejeden kamienok. Bývalý prezident Michal Kováč si našu pietu zaslúži, veď v roku 1992 a 1993 zohral pozitívnu úlohu pri vzniku Slovenskej republiky, najmä ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR, keď sa rozhodovalo o rozdelení spoločného štátu.

Z hľadiska histórie však nie je správne, ak sa v médiách a na jeho pohrebe hovorí ako o prvom prezidentovi SR. Lebo to nie je pravda. Vygumovať z histórie prvú Slovenskú republiku (do prijatia ústavy 21. júla 1939 Slovenský štát) a jeho prvého prezidenta Jozefa Tisa nie je ničím odôvodniteľné, nech si už autori týchto pokusov myslia o existencii prvej Slovenskej republiky a jej prvom prezidentovi Tisovi čokoľvek.

Foto: archiv
Foto: archív

Napokon, druhý prezident SR, samotný Michal Kováč v dokumentárnom filme z cyklu GEN, ktorý odvysielala RTVS, o sebe povedal, že nie je prvým, ale druhým slovenským prezidentom, pretože – ako v televíznom dokumente dodal – prvým prezidentom slovenského štátu bol Dr. Jozef Tiso. História by sa teda nemala popierať či kriviť ani na pohrebe.

Druhým otáznikom je, či by sa mal pohreb štátnika zneužívať na politické ciele, pretože reč zákulisného režiséra sorosovských farebných revolúcií Pavla Demeša bola nechutnou politickou agitkou, vyzývajúcou na porušenie Ústavy Slovenskej republiky aj nepriamou kritikou vlády a parlamentu. Tie by totiž podľa neho mali bez meškania zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara, týkajúce sa zavlečenia Kováčovho syna do cudziny.

Foto: archiv
Andrej Kiska reční na pohrebe Michala Kováča. (Foto: archív)

Nad hrobom prezidenta Michala Kováča st. riešil prezident Andrej Kiska a najmä aktivista Demeš problém jeho syna Michala Kováča ml. Mimochodom, v čase keď sa pred dvadsiatimi rokmi v médiách denne prepieral prípad kauzy Technopol, do ktorej bol zapletený aj Michal Kováč ml., boli udelené dve amnestie: jedna prezidenta Kováča st. (omilosťujúca aj vlastného syna) a druhá zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara. Treba Demešovi aj Kiskovi pripomenúť, že obe boli nemorálne?

Prvá, ktorá zaručovala beztrestnosť účastníkom podvodu okolo Technopolu (z účasti na podvode bol podozrivý aj jeho syn na základe zatykača vydaného v Nemecku) a druhá amnestia zaručovala beztrestnosť aktérom zavlečenia M. Kováča ml. do cudziny. Po dvadsiatich rokoch vykopávať spod zeme sud s pušným prachom, porušovať ústavu a nabádať súčasnú vládu, aby sa podrobila želaniam niektorých ľudí, je scestie a zámer destabilizovať politické pomery na Slovensku.

Pavol Demeš. (Foto: TASR)
Pavol Demeš si tiež zmýlil prezidentov pohreb s politickým mítingom. (Foto: TASR)

Aktivista Demeš je za Sorosove peniaze zvyknutý prepožičať sa na všelijaké zvrátenosti, ale mýliť si pohreb s politickým mítingom, je už naozaj silná káva. To si môže expert na farebné revolúcie dovoliť akurát počas učiteľských štrajkov. Napokon, Michal Kováč ml. asi nie je také neviniatko, ako sa tvrdí v niektorých denníkoch.

Demeš by si mal prečítať obsiahly článok v Hospodárskych novinách z 10. augusta 2015, v ktorých sa píše o tom, ako diplomat Michal Kováč mladší s obvineným a zatknutým šéfom fantómovej firmy Zodic Lo Hsu-Liangom podpísal na Taiwane falošnú zmluvu.

Je prirodzené, že otec sa zastáva svojho syna, hoci koná protiprávne. Zastával sa ho aj prezident Michal Kováč starší, nemožno mu to zazlievať. Ale otvárať nad hrobom staré rany a nevyriešené kauzy naozaj netreba.

Foto: archiv
Foto: archív