Úvod GEO Stromy v Amazonskom pralese si vyrábajú vlastný dážď

Stromy v Amazonskom pralese si vyrábajú vlastný dážď

Foto: archív

V Amazonskom pralese majú vedci stále čo objavovať. Jednou z posledných anomálií je dážď, ktorý prší 2 až 3 mesiace predtým, ako do oblasti sezónne vetry privejú vlhkosť z oceánu. Vedci konečne záhadu rozlúskli a zistili, odkiaľ sa vlhkosť berie. Pochádza zo samotných stromov. Týmto poznatkom prelomili staršie výskumy, ktoré sa už akumuláciou vlhkosti zaoberali. „Doteraz sme všade videli vodnú paru, ale netušili sme, odkiaľ sa berie, vyjdarila sa Rong Fuová, klimatologička z kalifornskej univerzity.

Satelitné dáta naznačovali, že vlhkosť sa v ovzduší pralesa zvyšovala práve vtedy, keď sa začal zelenať. Teda v čase, keď pribúdali nové zelené listy. Vedci si preto najskôr mysleli, že ide o vlhkosť, ktorá vzniká z fotosyntézy a z nej sa vytvára oblak nad Amazóniou.Keďže im k potvrdeniu tejto teórie chýbali dáta, požiadali o spoluprácu NASA.

Satelit Aura sleduje chemické vlastnosti zemskej atmosféry a potvrdil, že vlhkosť, ktorá sa uvoľňuje z oceánov, je ľahšia ako voda z rastlín. Voda z oceánov je ľahšia o deuterium – ťažký izotop vodíka, ktorý zostáva v mori. Vo vode vyparenej z rastlín je to úplne naopak. Na deuterium je bohatá.

Stromy si teda vytvárajú vlastný dažďový oblak, ktorý ale môže spôsobiť domino efekt v prírode. Oblak uvoľňuje dážď a tým ohrieva atmosféru. Na základe toho stúpa teplota, ktorá urýchľuje cirkuláciu vzduchu.

Vedci sa domnievajú, že cirkulácia má vplyv na vetry, pre ktoré sa do oblasti pralesov dostáva viac vlhkosti z oceánov. Ekológ Scott Salesky si myslí, že samotné stromy tak výrazne prispievajú k tvorbe dažďovej sezóny. Vedcov táto teória zaujala natoľko, že ju chcú skúmať aj v iných oblastiach planéty.