Úvod Spoločnosť Švédske železnice nahrádzajú cestovný lístok podkožným čipom

Švédske železnice nahrádzajú cestovný lístok podkožným čipom

Foto: archív

Švédsko kráča v ústrety kybernetickej budúcnosti. Tamojšie štátne železnice najnovšie umožňujú cestujúcim, aby vo vlakoch namiesto bežných cestovných lístkov používali čip implantovaný do tela. Medzi výhodami uvádzajú pohodlie a bezstarostnosť zákazníkov. Niektorí odborníci však varujú pred etickými aj bezpečnostnými rizikami dátových čipov.

Švédske štátne železnice každý deň prepravia priemerne 130-tisíc ľudí. Cestujúci sa môžu preukázať klasickým cestovným lístkom, vytlačeným na papieri alebo uloženým v elektronickej podobe. Dôkaz o zaplatení cestovného sa však môže nachádzať aj v malom implantovanom čipe medzi palcom a ukazovákom.

Švédske železnice to umožňujú ako prvý dopravca na svete, hoci zatiaľ iba vlastníkom zákazníckych kariet Prio. Všetci sprievodcovia však majú potrebnú aplikáciu v čítačkách kódu lístkov. Čip technológie NFC prenesie do čítačky zákaznícke číslo a tá v systéme sama vyhľadá, či je lístok uhradený. Zákazník tak do čipu nemusí nahrávať nijaké údaje.

Foto: archív
Foto: archív

Používanie implantovaných čipov sa však šíri veľmi pomaly. Aj keby bola táto technológia akokoľvek užitočná a pohodlná, pre mnohých ľudí je jednoducho neprijateľná. Nie je to však nevyhnutná budúcnosť, aj švédske dráhy rátajú rôznymi s alternatívami. Čip by mohol byť umiestnený v hodinkách, prsteni alebo kdekoľvek inde. Už dlhší čas sa experimentuje s čipovými náramkami, možno ho však vložiť napríklad aj do oblečenia.

Čipy v podobe nálepky na telefón na bezkontaktnú platbu používajú banky už bežne. Jednoduchší viacúčelový čip pod kožou má podľa niektorých prívržencov tejto technológie svoje výhody. „Ak si často zabúdate kľúče či nemáte vytlačený cestovný lístok, alebo sa vám vybíja telefón, takže je lístok nedostupný, potom to možno za malú nepríjemnosť stojí,“ tvrdí mikrobiológ Ben Libberton, jeden z majiteľov čipu.

Nejde však len o nepríjemnosť. Skeptici hovoria o vážnom nebezpečenstve: o narušení súkromia, krádežiach dát či dokonca o sledovaní. Nie nadarmo spadá implantovanie čipu do techník označovaných ako biohacking. Nikto nechce byť zneužitý ani sledovaný. Zatiaľ je používanie čipov nepovinné. Čo je však dnes na báze dobrovoľnosti, sa môže onedlho zmeniť na povinnosť…

Foto: archív
Foto: archív