Silné zemetrasenie, ktoré tento týždeň zasiahlo stredné Taliansko, vzniklo následkom zlomu v litosférickej doske, keď jedna z krýh oproti druhej klesne. S odvolaním sa na americký geologický ústav USGS to uviedol britský denník Guardian. Hlavný z otrasov mal silu 6,2 stupňa Richterovej škály.

Zemetrasenie si vyžiadalo 290 ľudských životov, podľa úradov je však pravdepodobné, že sa bilancia ešte zvýši.Popri poklese dosiek existujú ešte ďalšie dva základné typy zlomov: horizontálny posun, kedy sa kryhy vedľa seba pohybujú, a potom prešmyk, keď sa jedna z krýh nasúva na druhú.

Epicentrum neďaleko regiónu Aquila
V tomto prípade sa Tyrhénska panva, ktorú ohraničujú oblasti medzi Sicíliou a Sardíniou, rozpínala, čím tlačila euroázijskú dosku na africkú rýchlejšie, než boli tieto dosky schopné ustupovať. V mieste zemetrasenia sa euroázijská doska pohybuje severovýchodne o 24 milimetrov ročne.

Najsilnejšie zdokumentované zemetrasenie túto oblasť postihlo 13. januára 1915, keď malo silu 6,7 stupňa. Vtedy zahynulo asi 32-tisíc ľudí. V roku 2009 tu pri zemetrasení so silou 6,3 stupňa, ktorého epicentrum bolo v regióne Aquila, zomrelo vyše 300 osôb.

Foto: archív
Foto: archív

Epicentrum bolo neďaleko regiónu Aquila, kde v roku 2009 pri podobne silnom zemetrasení zomrelo vyše 300 osôb. Prvé otrasy pôdy so silou asi šiestich stupňov prekvapili obyvateľov v spánku, potom nasledovalo viac ako 200 ďalších záchvevov, z ktorých však iba jeden prekročil intenzitu piatich stupňov.

NAJVIAC OBETÍ, VYŠE 200, SI ZEMETRASENIE VYŽIADALO V STREDOVEKOM MESTEČKU AMATRICE V REGIÓNE LAZIO.

„Máme viac ako 200 mŕtvych,“ uviedol miestny starosta Sergio Pirozzi. V regióne Marche oznámili úrady 57 obetí. Počet zranených sa zatiaľ len odhaduje na 400, z toho 264 osôb je v nemocniciach. Neupresnený počet zranených ľudí je ošetrovaný v provizórnych zariadeniach, ktoré vznikli priamo v obciach v postihnutých oblastiach.

Počet nezvestných nie je možné presne stanoviť. „Nemáme zoznam osôb, ktoré sa v čase nešťastia v oblastiach nachádzali. Bolo tam totiž veľa turistov,“ uviedol šéf civilnej obrany Fabrizio Curcio. Jeden z otrasov so silou mal epicentrum asi sedem kilometrov východne od mesta Norcia rovnako v strednom Taliansku v provincii Perugia.

Taliansko nemá systém prevencie
V súvislosti so zemetrasením sa v talianskej tlači objavila aj kritika na adresu talianskych úradov. Podľa talianskeho seizmológa a docenta univerzity v Bologni Enza Boschiho nemá Taliansko systém prevencie, ktorý by minimalizoval následky zemetrasení. Tisícky verejných budov nie sú postavené podľa moderných bezpečnostných predpisov.

Foto: archív
Foto: archív

„Keď bola v roku 2003 publikovaná mapa seizmicky rizikových oblastí v Taliansku, malo sa okamžite začať s preventívnymi stavebnými úpravami na budovách v najrizikovejších oblastiach,“ uviedol bývalý šéf národného geofyzikálneho inštitútu E. Boschi. Región postihnutý najnovším zemetrasením k týmto oblastiam tiež patrí.

Zástupcovia miestnych úradov však oponujú, že stavebné úpravy možno robiť iba u novších domov. Staršie budovy by sa museli podľa nich celé zbúrať a postaviť znovu. Podľa E. Boschiho by si Taliansko malo vziať príklad z Kalifornie a Japonska, ktoré majú s opakujúcimi sa zemetraseniami dlhoročné skúsenosti a masívne investujú do bezpečnosti budov.

Rovnaký názor má aj ďalší taliansky geológ a šéf národnej geologickej rady Francesco Peduto. „My geológovia už roky hovoríme, že Taliansko nemá systém prevencie,“ citoval ho denník La Repubblica Peduto. A dodal, že by mal byť vypracovaný vládny plán zabezpečenia všetkých verejných budov.

V TALIANSKU ŽIJE NAJMENEJ 24 MILIÓNOV ĽUDÍ V OBLASTIACH SO ZVÝŠENÝM RIZIKOM ZEMETRASENIA.

Zemetrasenie v strednom Taliansku poškodilo 293 kultúrnych stavieb alebo lokalít, 50 z nich vážne. Oznámil to taliansky minister kultúry Dario Franceschini. „Tento počet sa pravdepodobne zvýši vzhľadom na veľkosť územia zasiahnutého zemetrasením,“ povedal na tlačovej besede v Ríme, z ktorej citovala agentúra DPA. „Tieto miesta by sa mali vrátiť späť to takej podoby, ako boli pred niekoľkými hodinami,“ pokračoval a zdôraznil, že prevencia pred ďalšími zemetraseniami by mala byť prioritou.