Úvod Zdravie 10 liečivých čajov

10 liečivých čajov

Foto: archív

V rastlinách sa skrýva neuveriteľná sila prírody. Naši predkovia nimi liečili všetky neduhy a ani v dnešnom svete plnom chémie nezaškodí občas siahnuť po prírodných liečivých prostriedkoch.

Bylinkové čaje si pripravujte vždy čerstvé. Najvýraznejší účinok dosiahnete pri ich pomalom pití nalačno alebo chvíľu pred jedlom.

Rumanček

Foto: archív
Foto: archív

Pôsobí ako balzam na nervy. Je vynikajúci pomocník v boji proti stresu, nervozite a podráždenosti. Upokojuje však nielen myseľ, ale aj žalúdok a zároveň pomáha pri trávení. Lieči gynekologické zápaly aj problémy močových ciest, urýchľuje hojenie rán a uvoľňuje nosové dutiny pri prechladnutí.

Žihľava

Foto: archív
Foto: archív

Odvar zo žihľavy zvyšuje hladinu vápnika, draslíka, železa a síry v tele. Pomáha predchádzať reume, používa sa pri anémii, artritíde, vysokom krvnom tlaku a dokonca aj pri mnohých alergiách. Je účinný pri zápche, problémoch s obličkami či močovými cestami. Riedi a čistí krv, odvodňuje telo a prečisťuje pečeň.

Mäta

Foto: archív
Foto: archív

Pre osviežujúce účinky je obľúbená na celom svete. Dokáže upokojiť podráždený žalúdok, utíšiť cestovnú aj tehotenskú nevoľnosť a osviežiť dych. Lieči kašeľ a prechladnutie, je výborná na podporu trávenia po ťažšom jedle.

Medovka

Foto: archív
Foto: archív

Medovka nielen osviežuje, ale aj upokojuje. Pomáha pri nervozite a strese, je veľmi účinná pri migréne aj nespavosti spôsobenej vyčerpaním. Utišuje búšenie srdca, horúčku a kŕče. Zaháňa melanchóliu, zlepšuje pamäť a prečisťuje pokožku.

Šípky

Foto: archív
Foto: archív

Šípkový čaj vynikajúco pôsobí ako prevencia pred prechladnutím a infekčnými chorobami. Dopĺňa hladinu vitamínu C, pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok, má antioxidačné a protirakovinové účinky. Chráni pred vznikom artériosklerózy.

LipaLinden flower tea

Odvar z lipových kvetov pomôže pri prechladnutí, chrípke alebo zápale priedušiek. Znižuje teplotu, podporuje potenie, tíši kŕče aj bolesť. Blahodarne pôsobí na dýchacie cesty, zmierňuje bolesti hrdla a uľahčuje vykašliavanie. Riedi krv, čím pomáha predchádzať možnému infarktu.

Šalvia

Foto: archív
Foto: archív

Má silné protizápalové účinky, pomáha pri zápale ďasien aj hrdla, potláča potenie, čistí krv a znižuje hladinu cukru v krvi. Je vhodná pri ženských ochoreniach, chorobách dýchacích ciest, astme či angíne.

Malinové listy

Foto: archív
Foto: archív

Hoci dnes odvar z malinových listov nie je bežne rozšírený, naši predkovia naň nedali dopustiť. Lieči infekcie hrdla, problémy s trávením, kašeľ aj bronchitídu. Má močopudný účinok a je účinný na zápaly ďasien alebo ústnej sliznice.

Levanduľa

Foto: archív
Foto: archív

Hoci sa táto výrazne voňajúca bylinka používa najmä na prevoňanie bielizne v skrini či ako náplň do vankúšikov, svoje upokojujúce účinky nestráca ani v podobe čaju. Pomáha nielen pri depresiách a nespavosti, ale aj pri ochoreniach dýchacích ciest.

Jazmín

Foto: archív
Foto: archív

V Číne ho oddávna používali ako afrodiziakum a čaj plodnosti. Upokojuje tráviacu sústavu, uvoľňuje napätie, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkuláciu krvi. Vysoká hladina antioxidantov podporuje imunitný systém a pomáha v boji proti onkologickým ochoreniam.