Úvod ZO ZAHRANIČIA 10 najnavštevovanejších krajín sveta

10 najnavštevovanejších krajín sveta

Foto: archív

Podľa aktuálnych údajov zhromaždených v databáze World Statistics sme zostavili rebríček najnavštevovanejších krajín sveta. Je zaujímavé, že viac ako polovica najúspešnejších krajín sa nachádza v Európe.

Malajzia: 24 miliónov

Malajzijská ekonomika sa za posledné desaťročia zmenila z krajiny, ktorá zväčša iba exportovala suroviny, na krajinu vyvážajúcu výrobky či služby, a najmä na turisticky atraktívnu destináciu. Do Malajzie, skladajúcej sa zo 14 štátov, sa každý rok vyberie vyše 24 miliónov návštevníkov. Vďaka tomu je krajinou s nezanedbateľnými príjmami z cestovného ruchu.

Foto: archív
Foto: archív

Ruská federácia: 25 miliónov

Dva najväčšie magnety cestovného ruchu Ruska sú Moskva a Petrohrad. Čoraz vyhľadávanejšie je však aj čiernomorské pobrežie, najmä oblasť Soči, ďalej kaukazský región a obrovským lákadlom pre dobrodružné povahy je tajuplná Sibír s jej divokou prírodou a mestami ležiacimi v extrémnych klimatických podmienkach.

Foto: archív
Foto: archív

Nemecko: 28 miliónov

Zámok Neuschwanstein, tematický zábavný park Europa Park v Ruste a pamiatka svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – Kolínsky dóm sú podľa hlasovania zahraničných turistov najžiadanejšími turistickými atrakciami Nemecka. Obľúbeným cieľom je aj Berlín, ostrov Rujana či Bodamské jazero.

Foto: archív
Foto: archív

Veľká Británia: 29 miliónov

Aj večne upršaná krajina môže byť atraktívnou destináciou. Hlavné mesto Veľkej Británie každoročne vábi milióny návštevníkov na svoje najznámejšie „vnady“, ako je Big Ben, London Eye, Múzeum voskových figurín Madame Tussaud, Oxford Street, Buckinghamský palác, Londýnske akvárium… No nielen Londýn má svoje čaro – obľúbenými cieľmi sú tiež Birmingham, Manchester, Liverpool a ďalšie anglické mestá, mystický Stonehenge či divoká príroda Škótska.

Foto: archív
Foto: archív

Turecko: 34 miliónov

Krajina čaju, jogurtov a tabaku momentálne prežíva najväčší turistický boom vo svojej histórii a postupne sa prepracúva medzi celosvetové turistické top destinácie. Exotické Turecko má čím lákať – nájdete tu úžasné pláže, živé mestá a historické pamiatky, ktoré nemajú na svete páru. Na svoje si prídu aj milovníci hôr či tí najnáročnejší gurmáni.

Foto: archív
Foto: archív

Taliansko: 46 miliónov

Viac ako 40 miest patriacich do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO robí z Talianska svetového rekordéra. Prím v návštevnosti hrajú históriou dýchajúci Rím a najmenší štát sveta Vatikán.

Priveľmi však nezaostávajú ani také turistické veličiny, ako sú Benátky, Toskánsko či Sicília. O tom, že Taliansko hrá v globálnom cestovnom ruchu jednu z hlavných úloh, svedčí aj fakt, že má najviac hotelových izieb v Európe. Môže sa pýšiť tromi tisíckami múzeí a skutočnosťou, že vlastní 60 percent svetového umeleckého bohatstva.

Foto: archív
Foto: archív

Španielsko: 57 miliónov

Slnečné Španielsko nie je len krajinou vína, futbalu a býčích zápasov. Môže sa pochváliť aj viac ako 8 000 kilometrov dlhým pobrežím, čo ho predurčilo stať sa letným dovolenkovým rajom pre celú Európu. Turistov sem okrem zlatistých pláží lákajú aj povestné bary, ktorých majú Španieli najviac na starom kontinente. Madrid či Barcelona? Na to, čo v nich zažijete, nikdy nezabudnete…

Foto: archív
Foto: archív

Čína: 58 miliónov

Čína sa stala jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich krajín sveta. Platí to nielen o ekonomike, ale aj o cestovnom ruchu. Ten už dnes zďaleka nie je len o prechádzke na Veľkom čínskom múre. Návštevníci bývajú ohúrení rozvinutosťou moderných miest, nadchýnajú sa exotickosťou čínskeho vidieka, nespočetnými budhistickými chrámami a kláštormi, obdivujú prírodné skvosty najľudnatejšej krajiny planéty…

Foto: archív
Foto: archív

Spojené štáty americké: 62 miliónov

Spojené štáty sú také rozľahlé a ich prírodné danosti a možnosti turistiky také rôznorodé, že väčšina ich obyvateľov nepociťuje potrebu chodiť na zahraničné dovolenky – iba 17 percent Američanov vlastní pas.

Pobyt v USA býva nezabudnuteľným zážitkom, či už spoznávate mestá s nebotyčnými mrakodrapmi, svojrázny americký vidiek, kultúru či unikátnu prírodu. New York, Washington, Niagarské vodopády, Florida, Grand Cayon, Yellowston, západné pobrežie s mestami San Francisco a Los Angeles, Las Vegas či drsne romantická Aljaška nie sú ani zďaleka všetky top miesta, o ktorých snívajú návštevníci z rôznych kútov zemegule.

Foto: archív
Foto: archív

Francúzsko: 81 miliónov

Francúzsko s počtom 81 miliónov návštevníkov ročne obsadzuje najvyššiu priečku rebríčka turisticky najpopulárnejších destinácií. Navštevuje ho o takmer 20 miliónov viac turistov než pätnásťkrát väčšie USA. A skutočne je čo obdivovať – od famózneho Paríža, cez historické mestá, hrady, zámky, nádhernú vidiecku krajinu až po slnkom zaliate azúrové pláže vychytených stredomorských letovísk.

Foto: archív
Foto: archív