Úvod interesant 10 potravín na zahnanie hladu

10 potravín na zahnanie hladu

Foto: archív

Neodbytný hlad sa dá len ťažko ignorovať. Keď vám škvŕka v žalúdku, je ťažké sústrediť sa na niečo iné a je vám úplne jedno, či ste len pred hodinou obedovali alebo je polnoc a už by ste nemali jesť.

V konečnom dôsledku s najväčšou pravdepodobnosťou zamierite do chladničky a zjete omnoho viac, ako by ste mali. Nie, rozhodne by ste nemali uspokojiť všetky svoje chúťky, ale umlčať hlad už v začiatkoch zdravým a efektívnym spôsobom sa oplatí. Poradíme, ktoré potraviny vám pomôžu.

Mandle

Foto: archív
Foto: archív

Sú síce vysokokalorické, trik je však v tom, že ich stačí málo. Jedna hrsť – to je množstvo antioxidantov, vitamínu E aj horčíka a zároveň ňou umlčíte žalúdok pýtajúci si jedlo. Pri orieškoch však naozaj treba pamätať na to, že hrsť za deň stačí.

Avokádo

Foto: archív
Foto: archív

Nájdete v ňom veľké množstvo vlákniny a zdravé mononenasýtené mastné kyseliny. Tie mozgu vysielajú signál, že žalúdok už má dosť. Samozrejme, pre pocit zasýtenia je nesmierne dôležitá aj vláknina.

Vajíčka

Foto: archív
Foto: archív

Jedno vajce v akejkoľvek forme na raňajky vás zasýti na oveľa dlhší čas ako napríklad chlieb či koláče. Vo vajci totiž nájdete množstvo vysokokvalitných proteínov a len málo tuku.

Zeleninová polievka

Foto: archív
Foto: archív

Polievky zaplnia žalúdok ešte predtým, ako sa pustíte do hlavného jedla a v konečnom dôsledku tak zjete menej. Len si dajte pozor na krémové či prislané polievky. Najlepšia voľba je zeleninový vývar, ktorý má minimum kalórií. A ak niekedy zjete poriadnu porciu polievky a hlavné jedlo vynecháte, určite vám to pomôže v boji s nadbytočnými kilogramami. Keď sa vám nechce variť, skúste zeleninovú šťavu, funguje to podobne.

Tmavá čokoláda

Foto: archív
Foto: archív

Nezabúdajte, že by ste určite nemali zjesť celú tabuľku. Vychutnajte si kocku či dve čokolády s najmenej 70-percentným obsahom kakaa. Trik je v trpkej chuti, ktorá vyšle telu signál, aby upokojilo svoj apetít. Dôležitý pomocník je aj kyselina stearová spomaľujúca trávenie – človek sa cíti sýty dlhšie.

Tofu

Foto: archív
Foto: archív

Ak vnímate tofu ako chuťovo nevýraznú „útechu“ pre vegetariánov, nastal čas zmeniť svoj pohľad. Áno, tofu samo osebe nie je veľmi lákavé, ale má unikátnu schopnosť absorbovať chute i vône potravín či korenín, s ktorými ho pripravujete. Obľúbiť si tofu sa oplatí, okrem iného totiž obsahuje genisteín potláčajúci apetít.

Ovsená kaša

Foto: archív
Foto: archív

Toto typické ranné jedlo patrí do tohto zoznamu napriek vysokému obsahu sacharidov. Ovsené vločky totiž telo trávi pomaly, takže hlad sa neozve ani niekoľko hodín po raňajkách. Treba si však dávať pozor na prílišné sladenie.

Losos

Foto: archív
Foto: archív

A nielen ten, ale všetky ryby, obsahujúce množstvo omega-3 mastných kyselín. Ich zásluhou sa v tele zvyšuje hladina hormónu leptínu, potláčajúceho hlad.

Strukoviny

Foto: archív
Foto: archív

Ďalšia nízkokalorická potravina sú strukoviny. Fazuľa, hrach či šošovica sú bohaté na proteíny a takisto na vlákninu. Toto spojenie zaručuje, že zaženú pocity hladu a budete sýty aj niekoľko hodín po jedle. Navyše sú strukoviny aj prírodné antioxidanty, takže neváhajte a pridávajte ich do polievok, šalátov i hlavných jedál.

Jablko

Foto: archív
Foto: archív

Jablko medzi jednotlivými chodmi je ideálna voľba. Toto ovocie je plné vody a vlákniny a má minimum kalórií. Jablká sú jedny z mála plodov, ktoré obsahujú pektín, prirodzene spomaľujúci trávenie a podporujúci pocit sýtosti.