Úvod Zaujímavé 10 prírodných antibiotík

10 prírodných antibiotík

Foto: archív

Ak vás častejšie trápia prechladnutia či nádchy, odporúčame siahnuť po niektorom z prírodných antibiotík. Mnohé z nich si poradia dokonca aj s multirezistentným zlatým stafylokokom, proti ktorému sú syntetické antibiotiká neúčinné.

Cesnak

Foto: archív
Foto: archív

Patrí k najsilnejším prírodným antibiotikám a pôsobí v ústnej dutine aj tráviacej sústave. Obsahuje vyše 400 látok, účinných proti baktériám, vírusom a kvasinkám. Našim predkom pomáhal dokonca aj v boji proti moru.

Cibuľa

Foto: archív
Foto: archív

Ničí parazity aj kvasinky a dezinfikuje tráviacu sústavu. Lieči ochorenia priedušiek, bolesti hrdla, kašeľ, odstraňuje hlieny a pomáha pri prechladnutí. Táto každodenná prísada v našej kuchyni dokáže zmierniť astmatický záchvat.

Chren

Foto: archív
Foto: archív

Je veľmi účinný pri začínajúcej infekcii. Pomôže uvoľniť horné dýchacie cesty a nosové dutiny a pôsobí aj proti baktériám, vyvolávajúcim infekcie dýchacích a močových ciest.

Ďumbier

Foto: archív
Foto: archív

Toto mimoriadne silné antiseptikum pôsobí proti infekciám horných dýchacích ciest. Tlmí množenie vírusov aj baktérií a dokáže zahriať celé naše telo. Účinný je dokonca aj pri hnačkách.

Tymián

Foto: archív
Foto: archív

Dezinfekčne a antisepticky pôsobiaca bylinka ničí nielen baktérie a plesne, ale aj črevné parazity. Pomáha pri dýchacích problémoch i plesňových infekciách.

Včelí med

Foto: archív
Foto: archív

Na baktérie pôsobí na viacerých úrovniach, čo sťažuje vznik ich rezistencie. Blahodarne pôsobí na sliznice, lieči bolesti hrdla a zabraňuje množeniu baktérií v ranách. Mimoriadne priaznivý účinok má na popáleniny a preležaniny.

Kurkuma

Foto: archív
Foto: archív

Hoci ju poznáme skôr ako korenie, má silné protizápalové a antibakteriálne účinky. V tých krajinách, kde ju hojne využívajú v kuchyni, je štatisticky až desaťkrát nižší výskyt niektorých onkologických ochorení.

Oreganový olej

Foto: archív
Foto: archív

Chráni nielen pred baktériami, ale aj plesňami. Dezinfikuje tráviacu sústavu a zbavuje organizmus toxínov. Pri niektorých kvasinkových ochoreniach je aj pri nízkych dávkach účinnejší ako penicilín.

Čajovníkový olej

Foto: archív
Foto: archív

Silný esenciálny olej pôsobí mimoriadne priaznivo najmä pri kožných infekciách. Pomáha proti baktériám, vírusom i plesniam. Vynikajúco dezinfikuje rany.

Echinacea

Foto: archív
Foto: archív

Účinne likviduje baktérie aj v otvorených ranách a zabraňuje vzniku otravy krvi. Poradí si však aj s chrípkou či prechladnutím.