Ak patríte medzi obdivovateľov či majiteľov tohto krásneho psa, iste nepochybujete o jeho výnimočnosti. Sibírsky husky je odolné plemeno, dokazujúce, že aj keď patrí medzi najstaršie na planéte, dnes sa uplatní rovnako ako pred tisíckami rokov. Prinášame vám o ňom 10 interesantných faktov.

1Má blízko k vlkovi

Foto: archív

Husky patrí medzi 10 psích plemien, ktoré majú veľmi blízko k vlkovi. Spomeňme ich uši, prenikavé oči, správanie i celkovú stavbu tela. Vedecké štúdie hovoria o tom, že vlk a husky majú spoločného predka, ktorý žil pred 9- až 35-tisíc rokmi.

2Modrá aj hnedá

Foto: archív

Husky je plemeno psa, u ktorého sa vyskytuje heterochromia, čo znamená, že jedno oko je odlišnej farby ako druhé. Ide o dedičnú vlastnosť, ktorá je zvýraznená tým, že jedno oko má zväčša krásnu modrú farbu. Podobné anomálie sa vyskytujú aj u ľudí a iných zvierat.

3Zima aj leto

Foto: archív

Je mimoriadne prispôsobivý svojmu prostrediu. Je všeobecne známe, že dokáže bez problémov fungovať v zimnom prostredí s teplotami hlboko pod bodom mrazu, ale dokáže sa prispôsobiť aj miernemu podnebiu. To napríklad mnoho severských plemien nedokáže, čo im spôsobuje zdravotné problémy.

4„Uvravený“

Foto: archív

Husky je okrem iného známy aj pre svoju silnú vokalizáciu a rozsiahlu zvukovú zásobu. Zvuky, ktoré vydáva, sa môžu šíriť až do vzdialenosti 15 kilometrov. Špecifickými hlasovými prejavmi dokáže vyjadriť radosť aj smútok. Niektoré jedince dokonca vydávajú zvuky podobné spevu.

5Jedno z najstarších plemien

Foto: archív

Ako sme už spomenuli, sibírsky husky je jedno z najstarších psích plemien. Iba nedávno sa podrobilo 161 psích plemien genetickému skúmaniu a zistenia dokázali, že husky je štvrté najstaršie plemeno psa. Už jeho meno napovedá, že pochádza zo severnej Sibíri, kde je veľmi obľúbený ako pracovný pes, ale aj ako ochranca. Preto mal v minulosti neraz dovolené spávať na lôžku spolu s deťmi a matkami, ktoré potrebovali ochranu.

6V snehu

Foto: archív


Nie je nijakým tajomstvom, že husky miluje sneh. Je doslova stvorené na pobyt v arktických podmienkach a snežnom prostredí. Aj v extrémnom chlade sa pohybuje veľmi obratne.

7Neustály pohyb

Foto: archív

Vyžaduje pohyb. Je to vlastnosť, vďaka ktorej bol priam stvorený na ťahanie saní. Cenená je tiež ich vytrvalosť. Mnohé severské kmene si bez ich pomoci nedokázali predstaviť presun z jedného bodu do druhého. Nemôžeme ho telesne zanedbávať, pretože pri nedostatku telesnej stimulácie sa môže okrem iného trpieť aj depresiami.

8Do každej rodiny

Foto: archív

Sibírsky husky je skutočne všestranný. Internet je plný zábavných videí, kde je husky hlavnou hviezdou. Je to pes vhodný ku deťom. Plemeno je na 77. mieste z hľadiska inteligencie, ale toto umiestnenie skôr súvisí s jeho tvrdohlavosťou, ako so skutočnou inteligenciou.

9Vojnový pes

Foto: archív

Aj keď si mnohí ľudia pojem vojnový pes spájajú skôr s plemenami ako je nemecký ovčiak, tak vedzte, že aj sibírskeho huskyho zasiahla branná povinnosť. Ich služba spočívala v záchranárskej činnosti, doručovaní pošty, ale v niektorých prípadoch mali na starosti aj detekciu bômb.

10Legendárny Balto

Foto: archív

Viete, ktorý sibírsky husky je najslávnejší? Jeho meno je Balto a v roku 1925 preukázal veľkú statočnosť a odvahu pri záchrane desiatok detí. V odľahlej dedinke menom Nome na Aljaške sa v zime objavila veľmi nebezpečná epidémia záškrtu a nanešťastie nikde nebol nijaký liek. Niekoľko mužov sa preto rozhodlo po liek cestovať do najbližšieho mesta.

Vzali skupinu psov, zloženú takmer výhradne s jedincov sibírskeho huskyho a zapriahli ich do saní. Po ceste tam a späť, ktorá trvala päť a pol dňa sa vrátili aj s potrebnými liekmi. Pri ceste zahynulo niekoľko mužov i psov, ktorí viedli sane a udávali tempo. Na čelo ťažnej svorky sa postavil husky menom Balto, ktorý okamžite prevzal vedúcu pozíciu a stal sa psím lídrom celej záchrannej akcie. A to aj napriek tomu, že dovtedy nijaké podobné skúsenosti nemal.

Foto: archív

Pre ilustráciu uvádzame, že v čase epidémie a následnej záchrannej akcie panovala v tejto časti Aljašky snehová víchrica, hmla a teplota mínus 45 stupňov Celzia. Aj napriek tomu doviedol sane späť domov. Balto sa stal v USA legendou a už od roku 1926 má svoju vlastnú bronzovú sochu v newyorskom Central Parku.