Úvod interesant 10 zaujímavostí o Spojených arabských emirátoch

10 zaujímavostí o Spojených arabských emirátoch

Foto: archív

Spojené arabské emiráty boli pred zhruba polstoročím vyprahnutou púšťou, obývanou zväčša beduínmi. Obrovské nerastné bohatstvo, objavené v polovici 60. rokov 20. storočia, však zmenilo túto krajinu na Arabskom polostrove na nepoznanie. Bohaté zásoby ropy a zemného plynu urobili zo Spojených arabských emirátov jednu z najbohatších krajín sveta, symbol neobyčajného luxusu, bohatstva a blahobytu.

10Sedem emirátov

Foto: archív

Šiesta najbohatšia krajina sveta pozostáva zo siedmich emirátov – Abú Zabí, Dubaj, Šárdžá, Umm al-Kuvajn, Fudžajra, Adžmán a Rás al-Chajmá.

9Nezamestnanosť tu neexistuje

Foto: archív

Obyvateľstvo sa v rokoch 1968 – 2003 vďaka prílevu zahraničnej pracovnej sily zdvadsaťnásobilo. Podľa zákona však musí minimálne 51 percent kapitálu každej komerčnej spoločnosti patriť domácemu obyvateľstvu. Domáci pracujú zväčša v štátnych orgánoch, súdnictve alebo sú členmi predstavenstva ekonomických a finančných organizácií. V stavebníctve a službách pracujú zase výhradne cudzinci. Nezamestnanosť tu prakticky neexistuje.

8Prevažujú cudzinci

Foto: archív

Z vyše 9 miliónov obyvateľov až 81 percent tvoria cudzinci. Najviac je Indov – takmer 3 milióny, za nimi nasledujú Pakistanci, ktorých je 1,2 milióna, a Bangladéšania v počte 1,1 milióna. Pre prisťahovalcov je pritom takmer nemožné získať štátne občianstvo.

7Bezplatné vzdelanie

Foto: archív

Všetci občania SAE majú bezplatnú lekársku starostlivosť a právo na bezplatné vzdelanie vrátane vysokoškolského. Môžu si pritom vybrať zo 71 vysokých škôl alebo získať grant na ktorejkoľvek univerzite sveta.

6Automaty na zlato

Foto: archív

V Spojených arabských emirátoch sa nachádzajú tri automaty na predaj zlata Gold To Go. Na celom svete je ich pätnásť. Automat predáva zlaté tehličky vážiace 2,5 až 250 gramov a zlaté mince.

5Umelé ostrovy

Foto: archív

Za povšimnutie stoja aj umelo vytvárané ostrovy v Perzskom zálive. Palm Jumeirah a Palm Jebel Ali boli vytvorené zo sto miliónov kubických metrov skál a piesku, vybagrovaného z dna zálivu, na stavbu Palm Deira sa má použiť miliarda kubických metrov tohto materiálu. Palmové ostrovy pridajú Dubaju až 520 kilometrov pláží. K umelým súostroviam bude patriť onedlho aj The World, ktorého ostrovy zase vytvárajú kontinenty sveta.

4Mešita ako z rozprávky

Foto: Katarína Makovská

Mramorovú Mešitu šejka Zayeda označujú za drahokam Abú Zabí. Zaberá plochu 22-tisíc kilometrov, náklady na jej postavenie dosiahli 400 miliónov eur a zmestí sa do nej 40-tisíc ľudí. Zdobí ju rýdze zlato, luxusné lustre sú posiate krištáľmi od Swarovského a svoje miesto tu má aj najväčší koberec na svete, utkaný z jedného kusa. Jeho veľkosť je neuveriteľných 5 627 štvorcových metrov a váži 47 ton.

3Najvyššia budova

Foto: archív

V Dubaji má svoje miesto momentálne najvyššia budova na planéte Burdž Chalífa. Týči sa do výšky 828 metrov, stála 1,5 miliardy dolárov a môže sa pochváliť približne 15 svetovými rekordmi: okrem iného je to najvyššia nekotvená budova, najvyššia obytná budova, má najvyššie položenú mešitu aj bazén a najrýchlejšie výťahy, pohybujúce sa rýchlosťou 18 metrov za sekundu.

2Najväčšie nákupné centrum

Foto: Katarína Makovská

V Dubaji je aj najväčšie nákupné centrum na svete The Dubai Mall. Je veľké asi ako 50 futbalových ihrísk a okrem zhruba 1 200 obchodov je jeho súčasťou aj podmorská zoo a najväčšie akvárium na svete.

1Milióny kvetov

Foto: archív

Hoci Spojené arabské emiráty vyrástli na nehostinnej púšti, zdobí ich množstvo zelene. Palmy, kvety, kríky aj trávu pravidelne zavlažujú odsolenou vodou. V Dubai Miracle Garden sa nachádza až 45 miliónov kvetov, z ktorých záhradníci vytvorili aj rôzne 3D obrazce.