Úvod interesant 10 zaujímavých uniforiem letušiek

10 zaujímavých uniforiem letušiek

Foto: archív

Dnes už práca letušky nie je tajný a takmer nedosiahnuteľný dievčenský sen. Napriek tomu však stále nestráca zo svojej lukratívnosti a nachádza sa na vrchole záujmu mladých žien. Od 30. rokov 20. storočia sa zmenila nielen klientela – leteckú dopravu, ktorá bola kedysi dostupná iba vyšším spoločenským vrstvám, v súčasnosti využíva široká verejnosť – no obrovskými zmenami prešli aj uniformy.

Sú nielen funkčné a pohodlné, ale aj šik. Nezriedka ich pre spoločnosti vytvárajú módni návrhári, pričom často vychádzajú z tradičného odevu či farieb príslušnej krajiny. Každá letecká spoločnosť má zvyčajne aj ďalšie požiadavky na zovňajšok letušiek. Predpisy im určujú zvyčajne aj účes, mejkap, manikúru či šperky.

Drukair, Bhután

Foto: archív
Foto: archív

Spoločnosť draka, ako znie voľný preklad názvu hlavných aeroliniek Bhutánu, oblieka letušky do národných krojov. Nosia sukne kira, siahajúce až po členky, k nim košele tego.

Lufthansa, Nemecko

Foto: archív
Foto: archív

Biela a modrá farba symbolizujú Bavorsko, žltá a modrá sú zase farby leteckej spoločnosti. Počas oktoberfestu si mnohé letušky obliekajú tradičný kroj dirndl – biele blúzky, výrazné modré korzety a sukne, pričom nezabúdajú ani na dlhé zástere.

Gulf Air, Bahrajn

Foto: archív
Foto: archív

Spoločnosť Gulf Air, tak ako viaceré aerolínie krajín Stredného východu, stavila na kombináciu európskej elegancie a arabskej kultúry. Neoddeliteľnou súčasťou uniformy bahrajnských letušiek je preto svetlomodrá šatka, keďže musia mať zakryté vlasy.

Korean Air, Južná Kórea

Foto: archív
Foto: archív

Exotické krásavice možno stretnúť na palubách lietadiel v tyrkysovo-krémovej uniforme z dielne Gianfranca Ferrého. Aj keď dal vlastník aerolínií prednosť povestnej talianskej elegancii, kórejské letušky v nich pôsobia nielen štýlovo, ale aj nežne.

Emirates, Spojené arabské emiráty

Foto: archív
Foto: archív

Uniformy jednej z najväčších leteckých spoločností sveta predstavujú kontrastné spojenie elegantného západného kostýmu s orientálnou šatkou. Pre tieto letušky, ktoré Emirates vyberajú z krajín celého sveta, je typický aj červený rúž na perách.

Air India, India

Foto: archív
Foto: archív

Na medzinárodných linkách sa letušky spoločnosti Air India obliekajú do kostýmov v európskom štýle, na vnútorných letoch však možno stále stretnúť indické krásavice zaodeté do tradičného sárí.

Lao Airlines, Laos

Foto: archív
Foto: archív

Povráva sa, že práve štíhle letušky zvyšujú atraktivitu týchto neveľkých aerolínií. Na palube sa pohybujú v pestrých dlhých národných krojoch s asymetricky odhaleným ramenom a punc exotickosti im dodávajú aj vysoké účesy.

Skymark, Japonsko

Foto: archív
Foto: archív

Nové uniformy týchto aerolínií z krajiny vychádzajúceho slnka považujú kritici za priveľmi krátke a mimoriadne vyzývavé. Spodný okraj šiat siaha totiž letuškám zhruba 15 až 20 centimetrov nad kolená.

Singapore Airlines, Singapur

Foto: archív
Foto: archív

Letušky tejto leteckej spoločnosti by mali mať aspoň jedného z rodičov ázijského pôvodu. Súčasťou ich exoticky pôsobiacej uniformy je sarong a prísne pravidlá platia aj pre účes. Dlhovlasé dievčatá musia mať pevný drdol, inak je dovolené len mikádo.

Thai Airways, Thajsko

Foto: archív
Foto: archív

Thajské krásky možno v pestrofarebných tradičných šatách obdivovať až na palube. Podľa firemnej politiky Thai Airways sa totiž do nich prezliekajú až v lietadle – mimo neho chodia vo fialových uniformách.