Úvod Veda & Tech 3D tlačiarne prenikajú do stavebníctva

3D tlačiarne prenikajú do stavebníctva

V posledných rokoch si trojrozmerné tlačiarne získali povesť technického zázraku. Výsledky ich práce si však zatiaľ užívajú predovšetkým technickí nadšenci.

Bez asistencie človeka
Táto technológia, umožňujúca vytlačiť trojrozmerné objekty podľa digitálneho návrhu, totiž nie je jednoduchý koníček, vyžaduje si trpezlivosť, financie aj zručnosť.

Predpovedaný boom produktov vyrábaných 3D tlačiarňami sa preto zatiaľ odkladá. Veľkoplošná 3D tlač však začína prenikať do oblasti, kde by sa jej využitie považovalo za málo pravdepodobné – do stavebníctva.

JEDNA Z PRVÝCH LASTOVIČIEK BY SA MALA OBJAVIŤ V ROKU 2017 V AMSTERDAME, KDE SPOLOČNOSŤ MX3D BUDUJE PEŠÍ OCEĽOVÝ MOST POMOCOU 3D TLAČE.

Šesť samohybných robotických ramien začne stavať na oboch stranách jedného mestského plavebného kanála a stretnú sa uprostred konštrukcie.

Most pritom vznikne bez priamej asistencie človeka, jedinými pracovníkmi sú technici starajúci sa o robotov. Podľa dizajnéra Jorisa Laarmana je stavba unikátnym spojením technológie budúcnosti a starého mesta.

Foto: archív
Foto: archív

Za menej peňazí
Dubaj zašiel v odvážnych plánoch ešte ďalej – pomocou 3D tlačiarne chce postaviť malú kancelársku budovu. Nová technológia by mala znížiť náklady na výstavbu a ušetriť čas.

Jednoposchodová budova sa bude rozprestierať na ploche asi 185 štvorcových metrov a vytlačiť by ju mala tlačiareň vysoká približne šesť metrov. Ako stavebný materiál plánujú konštruktéri použiť železobetón, sadru vystuženú sklenými vláknami a plast.

Foto: archív
Foto: archív

Z 3D tlačiarní má pochádzať aj nábytok a všetky prvky interiéru. Novátorský projekt vznikol v spolupráci s čínskou firmou WinSun, ktorá je priekopníkom v použití trojrozmerných tlačiarní pri stavbe domov.

WINSUN POSTAVILA V ČÍNE 3D TECHNOLÓGIOU DESAŤ DOMČEKOV, PRIČOM ICH KONŠTRUKCIA TRVALA LEN 24 HODÍN.

Uspela aj pri stavbe päťposchodovej budovy. Na rozdiel od holandskej spoločnosti MX3D však WinSun zatiaľ tlačí časti budov mimo staveniska a celý proces skladania budov zostáva na robotníkoch.

Prevratná technológia prináša do stavebníctva nižšie náklady na prácu o 50 až 80 percent a najmä zníženie času výstavby o 50 až 70 percent, čomu môžu tradičné stavebné technológie iba ťažko konkurovať.

Zatiaľ najvyšší dom na svete, ktorý bol postavený za pomoci 3D tlačiarne, stojí v čínskej provincii Jiangsu. (Foto: archív)
Zatiaľ najvyšší dom na svete, ktorý bol postavený za pomoci 3D tlačiarne, stojí v čínskej provincii Jiangsu. (Foto: archív)