Úvod GEO 5 najchladnejších miest na svete

5 najchladnejších miest na svete

Foto: archív

V posledných dňoch sa vonku oteplilo a leto ukazuje, že ešte neodchádza. Ak vás neschladil miešaný drink s ľadom, poďte sa pozrieť na päť najchladnejších miest na svet, kde je aj leto mrazivé.

Nuuk, Grónsko

Foto: archív
Foto: archív

Hlavné mesto Grónska Nuuk patrí medzi najmenšie hlavné mesta na svete. Má len okolo 18 000 obyvateľov. Jeho podmanivá farebná architektúra vás veľmi nezahreje, ale poteší dušu.

Yakutsk, Rusko

Foto: archív
Foto: archív

Mesto so štvrťmiliónom obyvateľov sa nachádza „čo by kameňom dohodil“ od polárneho kruhu. Najnižšia teplota bola nameraná v blízkosti mesta Yakutsk (okrem územia Antarktídy). Ak si obyvatelia v januári povedia, že dnes je teplejšie, znamená to približne -40°C…

Eureka, Kanada

Foto: archív
Foto: archív

Eureka je malá výskumná stanica v severnej oblasti Kanady menom Nunavut. V januári tam majú neraz vyše -40°C a pravidelne je tu v rámci celej Kanady zaznamenaná najnižšia priemerná ročná teplota.

Výskumná stanica Halley, Antarktída

Foto: archív
Foto: archív

Pracovníci tejto výskumnej stanice sú počas celej zimy pod snehovou perinou. V izolácii musia prežiť približne 105 dní ročne. V tomto čase je tam neustále tma a sú obklopení ľadom. Na prepravu nie je možné použiť ani lietadlo.

Oymyakon, Rusko

Foto: archív
Foto: archív

Dedinka s 500 obyvateľmi je oficiálne najchladnejším mestom na svete s nameranou teplotou -71°C. Ľudia tam nemôžu používať ani mobilné telefóny, pretože nijaká baterka by nevydržala zimu, aká je v Oymyakone.