Úvod Nezaradené 6 závažných diagnóz, ktoré sa prejavia na vašich očiach

6 závažných diagnóz, ktoré sa prejavia na vašich očiach

Foto: archív

1. Vysoký cholesterol

Prechodná strata zraku môže byť významným znakom vysokej hladiny cholesterolu. Tento stav naznačuje, že vaša krčná tepna je upchaná plakom, pričom krv sa snaží dostať do oka. V tomto prípade postihnutý pociťuje bolesť očí, má problémy s jasným svetlom a okolo rohovky sa mu vytvorí šedý kruh. V niektorých prípadoch sa žltkasté usadeniny cholesterolu môžu zobrazovať na očných viečkach alebo v rohoch očnej jamky.

2. Problémy so štítnou žľazou

Štítna žľaza ovláda určité hormóny, ktoré pomáhajú regulovať rast a metabolizmus. Ak vaša štítna žľaza nepracuje správne, môže to viesť k celej rade problémov, ktoré niekedy zahŕňajú opuchnuté očné svaly a preťažené očné jamky, ktoré spôsobujú, že vaše oči vyzerajú väčšie, než je obvyklé. Gravesova choroba, autoimunitné porucha, ktorá postihuje štítnu žľazu môže rovnako spôsobiť, že vaše viečka budú vyzerať väčšie ako obvykle.

3. Cukrovka

Ak viete o tom, že máte cukrovku, pravidelné očné vyšetrenia sú u vás nevyhnutnosťou. Ľudia s cukrovkou majú totiž o 40 percent vyššiu šancu na glaukóm a 60 percent vyššiu šancu dostať šedý zákal ako zdraví ľudia. Rovnako títo pacienti môžu trpieť retinopatiou, ktorá spôsobuje problémy ako rozmazané videnie a dokonca poškodenie sietnice.

4. Mŕtvica

Náhla strata zraku nemusí byť len prejavom vysokého cholesterolu, ale rovnako aj známkou mŕtvice. V tomto prípade sa strata zraku deje len v jednom oku, len v málo prípadoch dochádza k úplnej strate zraku oboch očí. Takisto môže dochádzať k tomu, že poškodenie nervov spôsobí dvojité videnie. Pri týchto príznakoch je potrebné kontaktovať zdravotnú službu.

5. Retinálna migréna

Dočasná slepá škvrna, ktorá u vás vyvoláva zmeny vo videní, môže naznačovať, že máte retinálnu migrénu (migrénu oka), ktorá nie je rovnaká ako normálna migréna. Skotómy alebo defekty zorného uhla môžu trvať niekoľkko minút a môžete pri nich zaznamenať bolesti, ale aj nemusíte. Môžete tiež vidieť záblesky svetla, mať rozmazané videnie alebo pociťovať bolesť hlavy pred alebo po očných príznakoch. Ak sa tak stane opakovane, navštívte odborníka.

6. Autoimunitné ochorenie

Máte pocit ťažkých viečok? Môže sa jednať o príznak autoimunitného ochorenia nazvaného myasthenia gravis alebo ťažká myasténia. Toto ochorenie spôsobuje svalovú slabosť, vďaka ktorej je postihnutému človeku ťažké otvoriť oči. Lupus a niektoré druhy artritídy zas môže spôsobovať infekcie vo vrstve oka nazývanej uvea. Roztrúsená skleróza sa prejavuje zas klesajúcou kvalitou videnia v priebehu niekoľkých týždňov. Pokiaľ vykazujete akýkoľvek z uvedených príznakov, vyhľadajte lekársku pomoc. Vaše zdravie je nadovšetko!