Úvod ZO ZAHRANIČIA 70 percent Poliakov si neželá vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

70 percent Poliakov si neželá vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

Foto: archív

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

Proti vyslaniu vojakov Poľska či NATO na Ukrajinu sa v prieskume vyslovilo až 74,8 percenta respondentov. Opačný postoj zastávalo 10,2 percenta opýtaných, zatiaľ čo až 15 percent na vec nemalo názor.

„Hoci Poliaci nechcú vyslať svojich vojakov na Ukrajinu, súhlasia so začatím rozhovorov s NATO a Ukrajinou o tom, aby sa v oblasti pri hraniciach zaviedla protivzdušná obrana a aby bolo možné zostreľovať ruské rakety a drony letiace smerom na Poľsko,“ uviedol ďalej denník Rzeczpospolita.

V prieskume uvedený postoj zastávalo 69,3 percenta respondentov. Proti sa vyslovilo 17,6 percenta opýtaných, zatiaľ čo 13,1 percenta nemalo v tejto otázke jednoznačný názor. Počas jedného z raketových útokov na Ukrajinu narušila vzdušný priestor Poľska – blízko pohraničnej dediny Oserdów na juhovýchode Lublinského vojvodstva – raketa vypálená z ruského lietadla.

Poľská armáda vyhlásila stav vysokej pohotovosti. Strela v poľskom vzdušnom priestore zotrvala 39 sekúnd, pričom ju poľské vojenské radarové systémy neustále sledovali. Poľská armáda zistila narušenie svojho vzdušného priestoru ruskou raketou aj koncom decembra minulého roka.