Úvod Tipy & rady 8 tipov, ako použiť zemiaky netradičným spôsobom

8 tipov, ako použiť zemiaky netradičným spôsobom

Foto: archív

Zemiaky môžu byť ako jedlo pripravené viacerými spôsobmi a vždy sú rovnako chutné. Použitie tejto zeleniny však nemusí končiť len pri jej varení. Vyskúšali ste ju už použiť napríklad na odstránenie hrdze, alebo na vyliečenie očného „jačmeňa“? Ponúkame vám osmem tipov využitia čistiacich a liečivých vlastností zemiakov v domácnosti.

1Zbavia vás hrdze

Foto: archív

Či už ide o vodovodný kohútik, alebo panvicu, hrdza môže byť poriadne nepríjemná. Pomôcť vám však môžu zemiaky. Rozkrojte zemiak na polovicu a dajte naň sódu na pečenie/ stolovú soľ/ saponát na umývanie riadu a čistite zhrdzavené miesto, až kým nebude čisté. Postup zopakujte, ak už zemiak stratil svoje „zázračné vlastnosti“. Predmet opláchnite a nechajte vysušiť.

2Udržia kožené topánky čisté a lesklé

Foto: archív

Kožená obuv vyzerá skvele, je pohodlná a trvácna. Aj ona sa však môže poškriabať a vyblednúť. Ak vaše topánky vyzerajú špinavo a opotrebovane, stačí zemiak rozrezať na polovicu a obuv vyšúchať. Nechať pôsobiť päť minút a následne utrieť suchou handričkou, kým sa nebudú znovu lesknúť.

3Vyčistia striebro

Foto: archív

Striebro sa časom stáva tmavším až čiernym, ide o prirodzený jav. Ak chcete, aby boli vaše lyžice opäť lesklé, potrebujete zemiaky. Nakrájajte a uvarte ich, potom do tej vody (už bez zemiakov) vložte striebro a nechajte ho tam hodinu. Následne ho vytiahnite a jemnou kefkou vyčistite. Opláchnite čistou vodou a nechajte vysušiť.

4Odhmlia okuliare

Foto: archív

Každý, kto nosí okuliare, dobre pozná situácie, keď sa mu v zime zahmlia po vstupe do teplej miestnosti či pri pití horúcej kávy. Dá sa to však jednoducho vyriešiť. Rozkrojte zemiak na polovicu, pošúchajte ním okuliare a utrite ich mäkkou suchou handričkou.

5Zosvetlia podpazušie

Foto: archív

Leto je za dverami a vaše podpazušia vyzerajú trochu tmavo? Zemiaky si s tým poradia, len to chce čas. Nakrájajte/ nastrúhajte zemiaky a masírujte si masou podpazušia približne tri minúty, počkajte pol hodiny a následne umyte studenou vodou a jemne osušte. Treba to robiť dvakrát denne po dobu jedného mesiaca, aby ste dosiahli viditeľné výsledky.

6Posilnia imunitu

Foto: archív

Zemiaková šťava je plná vitamínov a minerálov, čiže posilňuje imunitný systém a má mnoho zdravotných výhod. Umyte a ošúpte zemiaky a vložte do odšťavovača. Keďže jej chuť nie je veľmi dobrá, môžete ju zmiešať s čerstvou šťavou z inej zeleniny.

7Vyliečia popáleniny

Foto: Archiv

Určite sa aj vám už stalo, že ste sa nenatretí pohybovali po slnku viac ako by bolo zdravé. Popáleniny si môžete vyliečiť pomocou zemiakov. Dôkladne umyté zemiaky nakrájajte na plátky a priložte ich na poškodené miesto. Ak máte čas, môžete zemiaky nastrúhať a naniesť ich na popálené miesto. Po 10 až 15 minútach zemiaky odstráňte a miesto opláchnite studenou vodou.

8Lieči očný „jačmeň“

Foto: archív

Na „jačmeň“ na oku sa prikladá kašička z uvareného zemiaka v šupke roztlačeného vidličkou zo žĺtka a horúceho mlieka. Zmes votrieme do handričky alebo niekoľkokrát zloženej gázy a na 20 minút priložíme na zatvorené oko. Obklad robíme 2 až 3-krát denne.