Úvod Z DOMOVA Machala: Rostasa, ktorého Harabin obhajuje, odsúdili na základe Harabinových paragrafov o extrémizme

Machala: Rostasa, ktorého Harabin obhajuje, odsúdili na základe Harabinových paragrafov o extrémizme

Lukáš Machala. (Foto: Pavel Kapusta)

Poradca predsedu NR SR, právnik a dlhoročný člen Slovenskej národnej strany (SNS) Lukáš Machala má ťažké srdce na bývalého sudcu Najvyššieho súdu a predsedu strany Vlasť Štefana Harabina. Pritom zdôrazňuje, že nie je s týmto názorom u národniarov osamotený. V rozhovore vysvetlil, prečo.

Keď Štefan Harabin kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky, SNS ho podporovala. Dnes ho kritizujete. Čo sa zmenilo?

Predovšetkým sa zmenili postoje Štefana Harabina. V Slovenskej národnej strane som bol jeden z tých, ktorí v roku 2019 navrhovali, aby sme nepostavili nijakého prezidentského kandidáta a dali ľuďom vo voľbách voľnú ruku, s tým, že majú možnosť podporiť aj Štefana Harabina.

A skutočne ho veľa voličov SNS aj podporilo. On na revanš za našu podporu už počas prezidentskej kampane a aj po prezidentských voľbách vyhlasoval, že určite nebude zakladať vlastnú politickú stranu a určite nepôjde proti SNS ani proti nijakej národnej a kresťanskej strane.

Naopak, sľúbil, že sa bude snažiť svoje hlasy vo voľbách hlavy štátu kumulovať, aby podporil niektorý z národných blokov. V prezidentských voľbách nezvíťazil, zvíťazilo však jeho ego. Nespojil sa s Marianom Kotlebom v rámci národného bloku a tým pádom sa stalo, že dnes máme v Prezidentskom paláci neoliberálnu prezidentku. Pokiaľ viem, Marian Kotleba vtedy naznačoval, že by sa mohli spojiť a vyzývali ich na to aj iné menšie národné a kresťanské strany.

My tým, že sme nepostavili svojho kandidáta, sme chceli dosiahnuť, aby sa národný hlas netrieštil. Žiaľ, toto bol prvý moment, keď pán Harabin napriek našej veľkorysosti porušil dohodu a napriek našej veľkorysosti založil vlastnú politickú stranu a kandiduje do parlamentu.

Štve  ma to, nepovažujem to od neho za korektné. A v prezidentských voľbách mu pomáhali aj iní, nezaradení poslanci, napríklad Peter Marček alebo Martina Šimkovičová. Ani s nimi nedodržal dohody za ich podporu. Môžete sa ich na to opýtať.

Takže mu vyčítate, že nedodržiava dohody. Harabin však ani potom, čo založil vlastnú stranu, nestojí na opačnej strane politickej barikády. Podobne ako SNS deklaruje národný a kresťanský princíp…

Tak prečo nevyberaným spôsobom útočí na SNS, ktorá mu v prezidentských voľbách otvorila náruč a dala mu podporu? V skutočnosti rozbíja národné sily, neintegruje ich, čo považujeme za absolútnu zradu. Kde bol pán Harabin v rokoch 2015, 2016 či 2017 s jeho vlasteneckými a kresťanskými postojmi?

Ja som nijaké nezaznamenal ani v dávnejšej minulosti. Neprezentoval nijaké postoje a vyjadrenia k národným záležitostiam v zlomových momentoch pre Slovensko. Nestál v prvej línii, keď sa bojovalo o slovenský jazyk, zvrchovanosť, ústavu, keď sa bojovalo o slovenskú štátnosť. Ide mu len o jeho flek a teraz pochopil, že je moderné odieť sa do národného kabáta.

Keď špiní najstaršiu politickú stranu na Slovensku, hnevá ma to. Uvedomujem si, že SNS nie je dokonalá, má veľa chýb, treba ju reformovať, urobiť poriadok a vyčistiť si stôl. Ale človek, ktorý sa národným cítením predtým nijako neprezentoval, sa odrazu vynorí z vôd Najvyššieho súdu, kde bezpečne prežíval celé roky, a odrazu je najväčší vlastenec. A stále kydá na štát, na Slovensko, to vlastenci predsa nerobia. Myslím si, že vlastenectvo iba predstiera.

Prečo sa potom podľa vás Štefan Harabin verejne zastáva národne orientovaných osobností, ako sú šéfredaktor magazínu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas alebo youtuberi Martin Daňo a Rudolf Vasky, ktorí sú politicky prenasledovaní?

Je pravda, že Štefan Harabin dlhodobo obhajuje Tibora Rostasa, alebo Daňa a Vaskyho, ktorí boli trestne stíhaní, odsúdení a aj väznení za to, že vyslovili určitý názor, ktorý sa niekomu zdal v rozpore s Trestným zákonom. Pravda je však taká, že práve Harabin bol ten, kto v roku 2008 ako minister spravodlivosti do Trestného zákona zaviedol paragrafy, týkajúce sa potláčania tzv. extrémizmu.

Ide o viacero paragrafov, ktoré do zákona implementoval, definoval nové trestné činy, ktoré majú súvisieť s extrémizmom. Harabinove paragrafy v roku 2017 ešte “vylepšila” ministerka Lucia Žitňanská a podľa nich boli nezmyselne stíhaní aj Rostas, Daňo a Vasky. Harabin paradoxne obhajuje najmä Rostasa, ktorého na základe zákonov, ktoré on navrhol a presadil, už dokonca odsúdil prvostupňový súd. Tak nech si ľudia sami urobia obraz.

Predseda strany Vlasť však sľubuje aj nastolenie práva a spravodlivosti… 

Jeden z dôvodov, prečo kritizujeme Harabina je fakt, že tesne po prezidentských voľbách aj pred kandidatúrou do parlamentných volieb tvrdil, že jeho bilbordy a podobizne nebudú na Slovensku nikde vylepené, lebo to považuje za plytvanie financiami.

A dnes vidíme, že jeho podobizne zaplavili celé Slovensko. Som presvedčený, že týmto prekonal všetkých lídrov parlamentných strán. Čo je však závažnejšie, do dnešného dňa presvedčivo nevysvetlil, akým spôsobom financuje svoju nákladnú kampaň, čo je veľmi podozrivé. Občania by sa nad tým mali zamyslieť, keďže tvrdí, že v štáte chce urobiť poriadok a nastoliť právo.