Úvod Politika Abbás: Búranie palestínskych domov v Jeruzaleme je etnická čistka

Abbás: Búranie palestínskych domov v Jeruzaleme je etnická čistka

Foto: archív

Predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás označil demoláciu palestínskych domov v Jeruzaleme za etnickú čistku a vyhlásil, že Palestínčania vypovedajú všetky doteraz uzatvorené dohody s Izraelom. Židovský štát začal koncom júla demolovať niekoľko desiatok domov postavených bez izraelského povolenia na východe Jeruzalema.

Odôvodnil to tým, že sa stavby nachádzajú príliš blízko bezpečnostnej steny. Domy však stáli na území, kde o civilných otázkach rozhoduje palestínska samospráva. Podľa Európskej únie je demolácia nelegálna. Abbás to označuje za nebezpečné vyhrocovanie situácie proti „bezbrannému palestínskemu národu“.

V Ramalláhu v tejto záležitosti zasadalo vedenie Organizácie pre oslobodenie Palestíny a Abbás oznámil, že na vypovedanie všetkých dohôd podpísaných s Izraelom zostaví špeciálny výbor. Dohody definujú bezpečnostnú spoluprácu, ale napríklad aj využívanie vodných zdrojov. Ich vypovedanie bude mať dôsledky na bezpečnosť na Západnom brehu Jordánu, ktorý Izrael obsadil za vojny v roku 1967 a odvtedy ho okupuje.

Vzťahy medzi Abbásovou vládou a Izraelom sa zhoršujú niekoľko mesiacov. Palestínčania prerušili aj vzťahy so Spojenými štátmi a obvinili ich z nadŕžania Izraelu. Stalo sa to po tom, ako Američania presunuli svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema.

Izrael vo februári zablokoval časť finančných prostriedkov, ktoré mal samospráve odovzdať z vybraných ciel a daní s tým, že samospráva z nich financuje rodiny teroristov, uväznených v Izraeli. Peniaze z ciel a daní, ktoré pre samosprávu vyberá Izrael, tvorí 65 percent palestínskych príjmov.