Úvod Politika Afganistan odmieta vojenskú prítomnosť Washingtonu

Afganistan odmieta vojenskú prítomnosť Washingtonu

Foto: archív

Afganský veľvyslanec v Moskve Abdul Qayyum Kochai je presvedčený, že Afganci si dokážu urobiť poriadok v krajine aj bez účasti Spojených štátov. Ich vojenskú pomoc Kábul nepotrebuje a dúfa, že americké jednotky čo najskôr odídu. Miestne vojsko je schopné bojovať proti teroristom z ISIS a radikálnemu hnutiu Taliban aj bez pomoci americkej armády.

„Chceli by sme, aby americké vojská a vojská iných západných krajín naše územie opustili,“ vyhlásil diplomat. Afganistan by pri znovunastoľovaní mieru v krajine radšej privítal pomoc Ruska. „Radi by sme udržiavali dobré vzťahy s Moskvou, aj keď sme kedysi mali komplikovanejšie obdobie.“

Kochai takto reagoval na nedávno avizovanú zmenu stratégie Bieleho domu v Afganistane. Podľa Donalda Trumpa by sa mal vojenský kontingent v tejto stredoázijskej republike zvýšiť a jeho právomoci by mali byť rozšírené o boj s miestnymi teroristami.

Do krajiny by mal prísť aj niekoľkotisícový kontingent súkromnej vojenskej korporácie. Americký prezident zároveň vyhlásil, že Spojené štáty už viac nebudú zverejňovať množstvo vojakov v jednotlivých misiách ani podávať informácie o akýchkoľvek vojenských plánoch.

Plány Washingtonu sa nepozdávajú ani bývalému afganskému prezidentovi Hámidovi Karzajovi. Moskva považuje dlhotrvajúcu vojenskú misiu USA v Afganistane za neúspešnú a Biely dom vyzýva na stiahnutie armády z krajiny.