Úvod Politika Agentúra AKO: Kiska je najdôveryhodnejší politik

Agentúra AKO: Kiska je najdôveryhodnejší politik

"Dobrý anjel" Andrej Kiska. (Foto: archív)

Prezident SR Andrej Kiska je najdôveryhodnejším z vybraných politických lídrov, dôveruje mu 62 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý 30. 8. – 5. 9. uskutočnila agentúra AKO. Na druhom mieste skončil premiér Peter Pellegrini a trojicu najdôveryhodnejších politikov uzatvára predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Pellegrinimu vyjadrilo dôveru 48 percent respondentov, nedôveruje mu 45 percent. Bugárovi dôveruje 45 percent a nedôveruje 51 percent opýtaných. Kiskovi vyjadrilo nedôveru 35 percent respondentov. Štvrtým najdôveryhodnejším politickým lídrom je predseda SaS Richard Sulík, ktorému dôveruje 40 percent a nedôveruje 55 percent opýtaných. Prvú päťku uzatvára predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorému dôveruje 37 percent opýtaných. Nedôveruje mu 57 percent.

Najmenej dôveryhodným politikom je podľa prieskumu šéf ĽSNS a poslanec Národnej rady SR Marian Kotleba, ktorému nedôveruje 78 percent opýtaných. Nasleduje predseda Smeru-SD a poslanec NR SR Robert Fico so 70-percentnou nedôveryhodnosťou a predseda OĽaNO a poslanec parlamentu Igor Matovič so 63 percentami.

Štvrtému šéfovi strany Sme rodina a poslancovi NR SR Borisovi Kollárovi nedôveruje 58 percent respondentov. Piatym najmenej dôveryhodným politickým lídrom je Andrej Danko s 57 percentami. Predsedovi KDH Alojzovi Hlinovi dôveruje 24 percent a nedôveruje 46 percent opýtaných.

Agentúra zisťovala mieru dôvery a nedôvery k desiatim vybraným politikom. Výberovú vzorku tvorilo tisíc respondentov, ktorí mali reprezentovať populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. V telefonickom rozhovore respondentom položili otázku: „Prečítam vám v náhodnom poradí mená niektorých politikov a vy, prosím, pri každom z nich povedzte, či je daný politik pre vás dôveryhodný alebo nie.“

Foto: archív