Úvod Politika Agentúra AKO: Kiska je najdôveryhodnejší politik

Agentúra AKO: Kiska je najdôveryhodnejší politik

Foto: archív

Z prieskumu dôveryhodnosti lídrov, ktorý uskutočnila agentúra AKO od 14. do 18. novembra na vzorke tisíc respondentov má vyplývať, že najdôveryhodnejším politikom je prezident Andrej Kiska, ktorému dôveruje 66 percent ľudí. Najmenej dôveryhodný podľa AKO je líder ĽSNS Marian Kotleba. Nedôveruje mu vraj 77 percent ľudí.

Dvojkou v rebríčku dôveryhodnosti je predseda Mosta-Híd Béla Bugár (47 percent), trojkou šéf SaS Richard Sulík (41 percent). Nasledujú lídri OĽaNO a Sme rodina Igor Matovič a Boris Kollár (obaja po 37 percent). Za nimi je predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico (34 percent), ktorý svojho času viedol rebríček dôveryhodnosti. Za ním skončil šéf SNS a NRSR Andrej Danko, ktorému dôveruje 31 percent opýtaných.

Nasleduje predseda KDH Alojz Hlina (24 percent) a Marian Kotleba (18 percent). Marian Kotleba naopak vedie rebríček najmenej dôveryhodných politikov. Druhé miesto si delia Robert Fico a Andrej Danko, ktorým zhodne nedôveruje 63 percent respondentov. Za dvojicou nasledujú Boris Kollár (59 percent), Igor Matovič (58 percent), Richard Sulík (53 percent), Béla Bugár (50 percent), Alojz Hlina (45 percent) a Andrej Kiska (31 percent).

Agentúra uviedla, že prieskum uskutočnila telefonickou formou. Respondentom čítala mená niektorých politikov a opýtaní mali pri každom z nich povedať, či je daný politik pre nich dôveryhodný alebo nie. Respondent sa mal vyjadrovať ku každému prečítanému politikovi.

Hoci agentúra AKO pôsobí už od roku 1991, nepatrí medzi renomované agentúry – verejnosti bola doteraz takmer neznáma. Jej prieskumy volebných preferencií politických strán, popularity politických lídrov a kandidátov na šéfov vyšších územných celkov sa v médiách začali objavovať až v roku 2016.