Úvod ZO ZAHRANIČIA AI: Ukrajinská armáda si vytvára základne v obývaných oblastiach. Zelenskyj: Organizácia ospravedlňuje...

AI: Ukrajinská armáda si vytvára základne v obývaných oblastiach. Zelenskyj: Organizácia ospravedlňuje agresiu Ruska

Foto: archív

Ukrajinská armáda porušuje medzinárodné právo a ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Upozornila na to ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Generálna tajomníčka AI Agnes Callamardová konštatovala, že brániť svoju krajinu nezbavuje ukrajinskú armádu povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Zdôraznila, že jej taktiku neospravedlňujú ani nevyberané útoky ruských síl.

Obytné štvrte, kde si ukrajinskí vojaci urobili základne, sú podľa správy AI vzdialené niekoľko kilometrov od frontových línií, pričom existovali aj alternatívne riešenia, ktoré by neohrozovali civilistov. Vojaci navyše nevyzvali obyvateľov na evakuáciu napriek tomu, že začali útočiť na ruské sily, ktoré paľbu opätovali.

Odborníci z AI boli svedkami toho, že ukrajinskí vojaci si de facto základne vytvorili aj v piatich nemocniciach a 22 školách, ktoré boli síce zatvorené, no nachádzali sa v obývaných oblastiach. AI zverejnila aj zoznam lokalít, v ktorých ukrajinské armáda vystavila civilné obyvateľstvo nebezpečenstvu. Ide o 19 miest a obcí v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti a v Donbase.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na spomenutú správu Amnesty International odsúdil ľudskoprávnu organizáciu za to, že ospravedlňuje „teroristické“ činy Ruska. Reagoval tak na správu AI.

AI sa pokúsila „amnestovať tento teroristický štát a presunúť zodpovednosť z agresora na obeť“, uviedol Zelenskyj vo svojom videopríhovore. „Neexistuje nijaká okolnosť, ani len hypoteticky, na základe ktorej by sa akýkoľvek ruský útok voči Ukrajine stal oprávneným. Agresia proti nášmu štátu je nevyprovokovaná, invazívna a teroristická,“ dodal.

Správu AI kritizovali aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. Kyjev organizáciu obvinil, že svojou správou podporuje ruskú propagandu. Na protest proti obsahu dokumentu rezignovala šéfka ukrajinskej pobočky AI Oksana Pokalčuková.

Amnesty International si plne stojí za svojou správou, podľa ktorej bojová stratégia Ukrajincov ohrozuje životy civilistov. Organizácia to uviedla vo svojom vyhlásení. „Amnesty International ľutuje rozrušenie a hnev, ktoré naša tlačová správa o bojovej taktike ukrajinskej armády vyvolala,“ napísala AI.

„Prioritou Amnesty International v tomto aj v akomkoľvek inom konflikte je zabezpečiť ochranu civilistov. To bolo našim jediným cieľom pri zverejnení tohto najnovšieho výskumu. Plne si stojíme za svojimi zisteniami,“ píše sa vo vyhlásení.

AI tiež zopakovala, že jej poznatky nijako neznižujú závažnosť činov ruskej armády na Ukrajine. „Musíme sa vyjadriť úplne jasne: nijaké z našich zistení o konaní ukrajinských síl nijako neospravedlňuje porušovanie práv zo strany Ruska,“ zdôraznila organizácia.