Úvod Zaujímavé Airbus vyvíja nástupcu legendárneho Concordu. Cesta z Paríža do New Yorku ním...

Airbus vyvíja nástupcu legendárneho Concordu. Cesta z Paríža do New Yorku ním bude trvať hodinu

Vizualizácia: archív

Európsky výrobca leteckej techniky Airbus so sídlom vo francúzskom Toulouse už pred siedmimi rokmi získal medzinárodný patent na vývoj nového nadzvukového dopravného prostriedku, ktorý by sa raz mohol stať moderným a oveľa rýchlejším nástupcom legendárnych nadzvukových lietadiel Concorde.

Nový stroj má podľa plánov používať súčasne tri typy motorov a mal by dosiahnuť rýchlosť zhruba 5.500 kilometrov za hodinu, čo je približne 4,5-krát viac ako rýchlosť zvuku. Cesta z Paríža alebo Londýna napríklad do New Yorku bude týmto lietadlom trvať iba jednu hodinu, do Tokia či Los Angeles tri hodiny.

Lietať bude vo výške 35 kilometrov nad zemou a malo by prepravovať 20 cestujúcich alebo tri tony nákladu. Spoločnosť Airbus odhaduje, že by podobné lietadlo mohla vyrobiť približne o 20 až 30 rokov.

Získanie patentu jej však umožnilo vyvíjať technológie, ktoré použila aj v iných projektoch. Airbus už dlhší čas okrem vývoja „Concordu 2“ pracuje na dvoch medzinárodných projektoch v oblasti dopravy nadzvukovou rýchlosťou.