Úvod Z DOMOVA Ak napätie v Iraku stúpne, SNS otvorí otázku stiahnutia vojakov

Ak napätie v Iraku stúpne, SNS otvorí otázku stiahnutia vojakov

Foto: archív

V prípade eskalácie napätia v Iraku je SNS pripravená otvoriť otázku možného stiahnutia slovenských vojakov z misie v predmetnom regióne. V súvislosti so situáciou po zabití iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního to uviedol predseda SNS a NR SR Andrej Danko.

Šéf národniarov je stotožnený s názorom ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, považujúceho útok za porušenie medzinárodného práva. „V tejto chvíli nemôžeme mlčať. Európska únia musí jednotne ukázať USA svoj postoj. Riskovať takýmito akciami teroristický protiútok a ohrozovať aj Európu je zo strany USA nezodpovedné a neskutočný hazard so svetovým mierom,“ vyjadril sa predseda NR SR, ktorý na reakciu vyzýva aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka.

Danko avizuje aj iniciovanie prípadného kroku na úrovni parlamentu: „Ak prezidentka SR, predseda vlády SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR budú opätovne mlčať, tak navrhnem uznesenie Národnej rady, v ktorom bude jasne deklarované odsúdenie takéhoto konania, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom a ohrozuje bezpečnosť členských štátov EÚ.“

Iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v irackom Bagdade americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa. V nadväznosti na aktuálnu situáciu v Iraku už NATO pozastavilo výcvikovú misiu a plnenie operačných úloh.

V rámci misie je v krajine aktuálne sedem slovenských vojakov, ktorí doteraz plnili predovšetkým úlohy v oblasti výcviku a poradenstva miestnych bezpečnostných síl vo výcvikových strediskách. Slovenský rezort obrany informoval, že slovenskí vojaci sú v poriadku a pripravení splniť prípadné evakuačné pokyny v zmysle rozhodnutia velenia NATO.