Úvod ZO ZAHRANIČIA Ak sa členmi NATO stanú aj Fínsko a Švédsko, Rusko rozmiestni jadrové...

Ak sa členmi NATO stanú aj Fínsko a Švédsko, Rusko rozmiestni jadrové zbrane v Baltskom mori

Fotomontáž: archív

Ruský exprezident a bývalý premiér Dmitrij Medvedev, varoval Severoatlantickú alianciu, že ak sa jej členmi stanú Fínsko a Švédsko, Moskva sa bude chrániť posilnením svojich pozemných, námorných a vzdušných síl v Baltskom mori vrátane rozmiestnenia jadrových zbraní.

„O bezjadrovom statuse v Baltskom mori už nemôže byť ani reči – musí byť obnovená rovnováha,“ povedal Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie. „Doteraz Rusko takéto opatrenia nepodniklo a nemalo to ani v pláne,“ povedal s tým, že Rusko bude musieť na tento vývoj reagovať.

Fínsko a Švédsko vzhľadom na ruskú ofenzívu na Ukrajine zvažujú podanie prihlášky do NATO. Premiérky oboch štátov na mediálnom brífingu uviedli, že vojna na Ukrajine zmenila celkovú bezpečnostnú situáciu a „dramaticky zmenila nastavenie“ ich krajín.

Fínsko, ktoré má na východe 1300-kilometrovú hranicu s Ruskom, sa podľa premiérky Sanny Marinovej rozhodne o prípadnom podaní prihlášky do Severoatlantickej aliancie počas niekoľkých týždňov. Fínsko sa v minulosti rozhodlo nevstúpiť do NATO, aby neprovokovalo svojho východného suseda. Podľa politických pozorovateľov svoj postoj zmenilo pod tlakom USA a NATO.