Úvod ZO ZAHRANIČIA Ak USA chcú, aby bolo Rusko porazené, sme na pokraji globálneho konfliktu,...

Ak USA chcú, aby bolo Rusko porazené, sme na pokraji globálneho konfliktu, vyhlásil Medvedev

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Obe komory Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie hlasovali za pozastavenie účasti Ruska na Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi. Pozastavenie platnosti Novej dohody START schválila najskôr dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, a následne aj horná komora, Rada federácie.

Stalo sa tak po prejave ruského prezidenta Vladimira Putina, v ktorom oznámil, že Rusko od zmluvy odstupuje. Ruskí poslanci však počas hlasovania vystupňovali rétoriku o jadrových zbraniach.

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev, ktorý ako ruský prezident v roku 2010 Novú dohodu START podpisoval, uviedol, že svet je na pokraji globálneho konfliktu.

„Ak Spojené štáty chcú porážku Ruska, máme právo brániť sa všetkými zbraňami vrátane jadrových… Ak USA chcú, aby bolo Rusko porazené, sme na pokraji globálneho konfliktu,“ vyhlásil Medvedev.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Moskva začne uvažovať o návrate k dohode, ak uvidí zmenu v postoji NATO a ochotu Západu rokovať. „Všetko bude závisieť od pozície Západu… Ak bude ochota vziať do úvahy naše obavy, situácia sa zmení,“ pokračoval Peskov.

Nová dohoda START bola poslednou platnou dohodou o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami. USA a Rusko sa v rámci nej zaviazali k tomu, že nebudú mať viac ako 1550 jadrových hlavíc a maximálne 700 ich nosičov, teda rakiet a bombardovacích lietadiel. Rozhodnutie Ruska odstúpiť od nej kritizovali USA, NATO a Veľká Británia.