Úvod ZO ZAHRANIČIA Ak USA dodajú Ukrajine rakety dlhšieho doletu, budeme reagovať, varovala Zacharovová

Ak USA dodajú Ukrajine rakety dlhšieho doletu, budeme reagovať, varovala Zacharovová

Marija Zacharovová. (Foto: archív)

Spojené štáty prekročia „červenú čiaru“ v prípade, ak Ukrajine dodajú rakety s dlhším doletom, akými Kyjev v súčasnosti disponuje. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, podľa ktorej by sa Washington takýmto krokom stal priamym účastníkom konfliktu.

„Ak Washington prijme rozhodnutie o doručení rakiet väčšieho doletu do Kyjeva, prekročí červenú čiaru. V takomto prípade budeme nútení adekvátne reagovať,“ povedala Zacharovová. Dodala, že Moskva sa bude brániť všetkými možnými prostriedkami.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie vyhlásila, že dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu predlžujú konflikt a spôsobujú civilné obete. Podľa jej slov to smeruje k priamemu vojenskému stretu medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou. Zacharovová zároveň obvinila NATO z účasti na páchaní vojnových zločinoch.

Moskva ešte vo februári uviedla svoje jadrové sily do vysokej pohotovosti a viackrát varovala pred rizikom rozšírenia konfliktu na Ukrajine do tretej svetovej vojny. Kyjev žiada dodávku rakiet s doletom až 300 kilometrov, ktoré by mohol použiť na zničenie Ruskom vybudovaného mosta spájajúceho Krymský polostrov s pevninskou časťou Ruskej federácie.