Úvod ZO ZAHRANIČIA Ak Západ uvalí ďalšie sankcie na Bielorusko, Lukašenko zastaví tranzit plynu do...

Ak Západ uvalí ďalšie sankcie na Bielorusko, Lukašenko zastaví tranzit plynu do EÚ

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko avizoval razantnú odpoveď svojej krajiny na akékoľvek sankcie uvalené v reakcii na migračnú krízu na hranici Bieloruska s Poľskom, ktorá je zároveň časťou východnej hranice EÚ.

„Ak na nás uvalia dodatočné sankcie… musíme reagovať,“ povedal Lukašenko vo vyhlásení, ktoré zverejnila štátna tlačová agentúra Belta, pričom naznačil, že Bielorusko by mohlo zastaviť tranzit plynu z Ruska do Európskej únie cez plynovod Jamal-Európa.

„My vykurujeme Európu a stále sa nám vyhrážajú, že zatvoria hranice. A ak tam vypneme zemný plyn?“ pohrozil Lukašenko, čím pripomenul fakt, že ruský ropovod Jamal-Európa prechádza do Poľska cez Bielorusko.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy citovala Lukašenkov výrok, že požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa k ochrane hraníc zväzového štátu Ruska a Bieloruska pripojilo aj ruské ministerstvo obrany.

Lukašenko vysvetlil, že v pohraničnej oblasti s Poľskom posledné dva dni badať „nebezpečný trend“, keď „sa do utečeneckého tábora pokúsili preniesť zbrane a muníciu“. Lukašenko tvrdí, že ide o zbrane privezené z Ukrajiny a že sa takto „pripravuje provokácia“.

Tlačový tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina vo vysielaní Echa Moskvy uviedol, že migranti na poľsko-bieloruských hraniciach sa stále správajú pokojne, ale ich počet je čoraz vyšší. Jasina dodal, že Poľsko ponúklo Bielorusku humanitárny konvoj pre migrantov, ale nedostalo naň súhlas.

Lukašenko upozornil, že medzi utečencami na hraniciach je veľa detí a tehotných žien a dodal, že by im mala byť poskytnutá potrebná pomoc. „Je tam veľa žien, ktoré sú v ôsmom alebo deviatom mesiaci tehotenstva,“ povedal. „Keď budú mať termín, samozrejme, vezmeme ich do nemocnice a budeme sa o ne ďalej starať,“ ubezpečil.