Pleseň sa môže objaviť všade tam, kde je vlhko a teplo. K jej šíreniu prispieva aj množstvo rastlín v interiéri, zlé vykurovanie, poškodené tesnenia a nedostatok slnečného svetla.

Pleseň však nie je len estetický problém. Spôsobuje respiračné aj očné ťažkosti, kožné infekcie alebo bolesti hlavy. Bojovať proti nej možno aj bez agresívnych chemikálií.

Prírodné dezinfekčné prostriedky
Čajovníkový olej je jeden z najpozoruhodnejších darov prírody. Je to silný dezinfekčný prostriedok a chráni pred baktériami, vírusmi aj plesňami.

Foto: archív
Foto: archív

Do šálky vody pridáme lyžičku čajovníkového oleja, nalejme do nádoby s rozprašovačom a postriekame postihnuté miesta. Po chvíli pôsobenia dôkladne utrieme handričkou.

JEDLÁ SÓDA JE VHODNÁ NA ODSTRÁNENIE MENŠÍCH LOŽÍSK PLESNE.

Okrem toho povrchy účinne dezinfikuje a odstraňuje aj nepríjemný zápach. Zmiešame ju s vodou v pomere 1:1 a vzniknutú pastu nanesieme na problematickú plochu. Po zaschnutí miesto vydrhneme kefkou a zostávajúcu pastu utrieme.

Ocot prelejme do nádoby s rozprašovačom a nastriekame na miesta, kde sa vyskytuje pleseň. Ak nemáme poruke nádobu s rozprašovačom, handru alebo starší uterák namočíme do octu a pretrieme ním postihnuté miesta.

Foto: archív
Foto: archív

Účinný peroxid aj vodka
Ak škvrny od plesne pretrvávajú, na problematické miesta nanesieme ocot zmiešaný s trochou jedlej sódy. Dôkladne ich vyčistíme starou zubnou kefkou, utrieme a necháme uschnúť.

Extrakt z grapefruitových jadierok účinne likviduje nielen baktérie, ale aj plesne a vírusy. Desať kvapiek extraktu zmiešame s šálkou vody, nalejeme do rozprašovača a nanesieme na problematické povrchy. Utrieme a povrch necháme uschnúť.

Aj vodka dokáže účinne zničiť pleseň a zabrániť rozširovaniu jej zárodkov do priestoru. Nanesieme ju na postihnutý povrch, necháme pôsobiť a potom utrieme handrou.

Foto: archív
Foto: archív

PEROXID VODÍKA JE VYNIKAJÚCA ALTERNATÍVA K PROSTRIEDKOM S OBSAHOM CHLÓRU.

Dva diely vody a jeden diel trojpercentného peroxidu vodíka nalejeme do nádoby s rozprašovačom a nanesieme na problematické oblasti. Necháme pôsobiť 5-10 minút, vyčistíme kefkou a utrieme.

Použiť možno aj borax. Nalejeme šálku boraxu do 3,5 litra vody, nanesieme na povrch postihnutý plesňou a vydrhneme kefkou. Potom utrieme handrou a necháme uschnúť.

A ako bojovať proti návratu plesne? Nezabúdajte na pravidelné a dôkladné vetranie všetkých priestorov v byte, najmä kúpeľne. Podľa možnosti sušte bielizeň vonku a pri varení používajte digestor.