Úvod Tipy & rady Ako sa zbaviť molí v šatníku

Ako sa zbaviť molí v šatníku

Foto: archív

Nenápadný motýlik so striebristými krídelkami dokáže narobiť obrovské škody v každom šatníku. Mole však likvidujú nielen oblečenie, ale aj závesy a iné textílie. Toxické guľôčky sú síce proti týmto škodcom účinné, no nevyhovujú každému. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich jednoduchých tipov.

Mole priťahujú najmä znečistené textílie, preto pred dlhším skladovaním šaty vyperte alebo nasucho očistite. Aj pranie v horúcej vode a žehlenie zničí ich vajíčka a larvy.

Pravidelne vysávajte v skriniach a okolitých oblastiach. Mole obľubujú tmavé miesta ako kúty, koberce, parkety či priestor pod nábytkom. Ak sa objavia príznaky napadnutia, vrecká z vysávača čistite vonku, ďaleko od domova.

Oblečenie z vlny, hodvábu, kožušín a iných organických vláken skladujte v hermeticky uzavretých škatuliach alebo vreciach. Uistite sa, že v nich nie sú nijaké diery a škatule pre istotu oblepte lepiacou páskou. Výborne funguje aj zmrazenie – raz za štvrť až pol roka uložte vlnené svetre, šaty alebo kabáty na hodinu do mrazničky.

Naplňte látkové vrecká alebo misky bylinkami, odpudzujúcimi mole. Použiť môžete levanduľu, rozmarín, mätu, tymian, klinček, korenie, citrón, eukalyptus alebo ženšen. Nezabudnite náplň po niekoľkých mesiacoch obnoviť. Ako bonus získate pekne voňajúci šatník.

Naše staré matere si pomáhali aj novinami, moliam totiž nevonia tlačiarenská čerň. Rovnako pôsobí cédrové drevo či obyčajné mydlo. Na pochytanie šatových molí spoľahlivo účinkuje zmes jedného dielu melasy s dvoma dielmi octu v odkrytej nádobke.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.