Úvod Politika AKO: Voľby by vyhral Smer, ďalšie tri priečky obsadila opozícia

AKO: Voľby by vyhral Smer, ďalšie tri priečky obsadila opozícia

Foto: archív

Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 24,8 percenta. Ako druhá najsilnejšia by skončila SaS, podporilo by ju 17,8 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý sa uskutočnil 14. až 18. novembra na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.

Na tretej priečke by skončilo hnutie OľaNO-NOVA, volilo by ho 12,5 percenta oslovených. Nasledovali Sme rodina – Boris Kollár (9,2 percenta), SNS (8,9 percenta) a Kotleba – ĽSNS so ziskom 8,4 percenta. Do parlamentu by sa ešte dostali KDH (7 percent) a Most-Híd (5,8 percenta). Pred bránami Národnej rady SR by ostala SMK-MKP (4,3 percenta). Ostatné strany alebo hnutia by nezískali ani dvojpercentnú podporu.

Na voľbách by sa zúčastnilo 74,6 percenta opýtaných, 11,7 percenta respondentov by nešlo voliť a 12,1 percenta nevedelo, koho by teraz volili, 1,6 percenta svoje preferencie prezradiť nechcelo.

Hoci agentúra AKO, ktorá prieskum realizovala, pôsobí už od roku 1991, nepatrí medzi renomované agentúry – verejnosti bola doteraz takmer neznáma. Jej prieskumy volebných preferencií politických strán, popularity politických lídrov a kandidátov na šéfov vyšších územných celkov sa v médiách začali objavovať až v roku 2016.

Pred pár dňami vyvolala agentúra údiv prieskumom verejnej mienky, podľa ktorého je najpopulárnejším politikom na Slovensku prezident Andrej Kiska, o ktorom je všeobecne známe, že sa neteší veľkej obľube občanov.

Zloženie budúceho parlamentu podľa zistení agentúry AKO. (Reprodukcia: archív)