Úvod Z DOMOVA Ako zaočkovať čo najviac obyvateľov rieši už aj Národná banka Slovenska

Ako zaočkovať čo najviac obyvateľov rieši už aj Národná banka Slovenska

Budova ústredia NBS v Bratislave. (Foto: archív)

„Pri väčšej transparentnosti komunikácie o pandémii a vakcínach proti ochoreniu COVID-19 by sa mohla na Slovensku dosiahnuť vyššia miera zaočkovanosti už na konci júna. Aj keď berúc do úvahy pomerne nízku dôveru k exekutíve, by miera zaočkovania mohla byť namiesto 37 percent z konca júna na úrovni 45 až 49 percent.

Vyplýva to zo vzťahu zaočkovania a transparentnosti. Je to veľmi podobný výsledok, aký by vyšiel len zo vzťahu vakcinácie a dôvery,“ napísali analytici Národnej banky Slovenska (NBS) Miroslav Gavura a Michal Marenčák vo svojom blogu na webe NBS.

Analytici tvrdia, že tento výsledok možno dosiahnuť aj napriek dlhodobo nízkej dôvere ľudí vo vládu a verejné inštitúcie. Vzťah medzi dôverou či nedôverou obyvateľstva vo verejné inštitúcie a ochotou sa zaočkovať podľa analytikov vidieť aj v rámci samotného Slovenska.

Upozornili na fakt, že zaočkovanosť v regiónoch na Slovensku s nízkou volebnou účasťou v parlamentných voľbách 2020 je v priemere nižšia ako v regiónoch s vyššou účasťou. „Ak považujeme volebnú účasť za indikátor dôvery ľudí v štátne inštitúcie, ich politickú a verejnú zaangažovanosť, tak sa nízka dôvera vo verejné inštitúcie prejavuje jasne v nižšej miere zaočkovania,“ dodali.

Pri diskusii o dôležitosti a účinkoch očkovania by mali dostať väčší priestor odborníci na zdravotníctvo, myslia si analytici NBS. “Ľudia viac dôverujú informáciám priamo od lekárov či sestričiek. Úlohu vlády pri šírení posolstva očkovania by mohli nahradiť aj ľudia a priatelia v blízkom okolí tých, ktorí ešte nie sú zaočkovaní,“ odporučili Gavura a Marenčák.