Úvod Spoločnosť Aktivisti Lorenz a Kalmus sú vinní, rozhodol o tom súd

Aktivisti Lorenz a Kalmus sú vinní, rozhodol o tom súd

Aktivisti Kalmus a Lorenz sa sami označujú za umelcov. (Koláž: archív)

Aktivisti Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus sú vinní v prípade kauzy poškodenia busty Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník. Rozhodol o tom Okresný súd vo Svidníku.

„Sudca Okresného súdu Svidník dnes na hlavnom pojednávaní uznal oboch obžalovaných vinnými z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva, za čo im bol každému uložený trest odňatia slobody vo výmere dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Obžalovaným bola podľa jej slov zároveň uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške 80 eur. So zvyškom uplatneného nároku na náhradu škody súd odkázal poškodenú Komunistickú stranu Slovenska na civilný proces. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Foto: archív

Biľakovi odhalili bustu v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník 21. februára 2015, rok po jeho smrti. Hneď na druhý deň po odhalení pamätníka ho aktivisti postriekali červenou farbou. K činu sa obžalovaní vtedy prihlásili ako aktivisti.

Bustu Biľaka krátko po jej poškodení niekto ukradol. Poškodenou je Komunistická strana Slovenska. Ako pred časom informovala predsedníčka Krajskej rady KSS v Prešove Helena Polanská, pôvodne chceli dať farbou znehodnotenú bustu vyčistiť, čakali iba na súdneho znalca, no bustu im skôr, ako stihli svoj zámer zrealizovať, ukradli.