Úvod Komentáre Aktuality.sk prosia o pomoc, nositeľov iných názorov nenechajú voľne dýchať

Aktuality.sk prosia o pomoc, nositeľov iných názorov nenechajú voľne dýchať

Foto: archív

V dôsledku aktuálnej spoločenskej a ekonomickej krízy vyvolanej pandémiou nového koronavírusu sa medzi ohrozené ekonomické subjekty zaradili aj médiá – a tak niektoré z nich prechádzajú do „útlmovejšieho“ režimu.

Na situáciu reagoval aj spravodajský web Aktuality.sk, a to prosbou o finančnú podporu adresovanou svojim čitateľom. Šéfredaktor Peter Bárdy argumentoval masívnym výpadkom reklamy a pripomenul, že Aktuality podľa neho roky potvrdzujú „politickú nestrannosť“ a „redakčnú nezávislosť“.

Na Bárdyho výzvu okamžite zareagoval ľavicový publicista Artur Bekmatov, ktorý oponoval, že Aktuality potvrdzujú akurát tak šírenie rusofóbie, potláčanie slobodnej diskusie o medzinárodnej politike či dezinterpretáciu moderných dejín. A tak svojim sledovateľom na sociálnej sieti odkázal, nech radšej čítajú médiá ako napríklad Dav Dva, Denník S, Postoj, či Nové slovo.

Výsmešne odpovedal Bárdymu na jeho výzvu aj politológ a poslanec Smeru Ľuboš Blaha: „A čo ak liberálne média zahynú? Kto potom bude kopať do Fica? Do Blahu? Do Putina? Kto bude písať o tom, aký skvelý je kapitalizmus?“

Novinárka Jana Telekiová zase argumentovala, že výpadok Aktualít v reklame nie je prioritne spôsobený koronavírusom, ale väčšmi zlým manažovaním periodika a za konaním média videla skôr „cynickú vypočítavosť“ a „chladnú kalkuláciu s efektom koronavírusu“.

V prípade Aktualít si v prvom rade treba uvedomiť, že ide o masmédium patriace do portfólia nadnárodného koncernu Ringier Axel Springer. Už len tento fakt mu zaručuje lepšie postavenie na trhu než alternatívnym médiám, ktoré častokrát závisia výhradne od príspevkov svojich čitateľov.

Bekmatov má istotne pravdu, keď poukazuje na mimoriadne zúženú názorovú profiláciu Aktualít. Navyše, Aktuality nikdy verejne neodsúdili projekt Konšpirátori.sk, ktorý si dal za cieľ obrať o príjmy z reklamy práve názorovo „nekorektné“ médiá. Mainstreamové médiá vrátane Aktualít označujú mediálnu alternatívu za „konšpirátorov“, tvrdiac, že šíria dezinformácie.

V prípade mienkotvorných mainstreamových médií funguje už dlhodobo osvedčená schéma: priestor dostávajú politici, ale aj aktivisti a umelci s podobným svetonázorom a životným štýlom, kým ostatné vrstvy spoločnosti s inými názormi sú buď ignorované, zosmiešňované či inak znevažované. Naopak, osobnosti reprezentujúce liberálne hodnoty sú vyzdvihované a prezentované ako „cool“ a „trendy“.

Foto: archív

Aktuality nepochybne majú právo riešiť svoju finančnú situáciu aj takýmto spôsobom, teda obrátiť sa na svojich fanúšikov a čitateľov. Zároveň by však popri tom nemali démonizovať iné médiá a upierať im podobný postup.

A stavať sa do úlohy akýchsi „obrancov pravdy a objektivity“ v situácii, keď je každému trochu sčítanému človeku jasné, že toto médium zastupuje len svoje záujmy a záujmy svojej striktne ohraničenej (a menšinovej) sociálnej vrstvy. Kto sleduje Aktuality, vie, že tento web sa k médiám a skupinám hájacim iný svetonázor a paradigmu stavia dlhodobo značne ofenzívne a znevažujúco.

Naša spoločnosť môže zdravo fungovať len vtedy, keď mediálny vplyv nijakej spoločenskej a názorovej skupiny nebude umelo potláčaný zo strany akýchsi pseudoautorít. Nie je možné protivníkovi – obrazne povedané – vytetovať na čelo, že je extrémista, konšpirátor a nepriateľ a znevýhodniť ho tak na trhu myšlienok a hodnôt. Aspoň nie v demokratickej spoločnosti. Aj Peter Bárdy a jeho redakcia by sa mali naučiť dovidieť si za špičku svojho nosa.