Úvod Spoločnosť Alfie Evans je mŕtvy

Alfie Evans je mŕtvy

Foto: archív

Dieťa, na ktoré sa upieral zrak celého sveta, 23-mesačný Brit Alfie Evans, zomrel 28. apríla v noci londýnskeho času po tom, ako jeho rodičia neuspeli na súdoch so snahou o pokračovanie liečby. „Môj bojovník zložil svoj štít a dostal krídla o 2:30 h, som úplne zdrvený,“ napísal otec Tom Evans. Alfieho matka Kate Jamesová zverejnila na Facebooku podobný odkaz a poďakovala sa všetkým za podporu.” Rodičia nezverejnili, či sa Alfie v nemocničnej izbe napokon udusil alebo zomrel vyhladovaním.

Napriek protestom a diplomatickému lobingu z Vatikánu, EÚ a niektorých štátov ako Poľsko či USA (za prevoz chorého Alfieho do talianskej nemocnice sa verejne prihováral aj prezident USA Donald Trump), bolo dieťa ku krutému britskému právnemu, ale aj zdravotníckemu systému bezmocné. Rodičia dieťaťa bojovali zo všetkých síl, zmobilizovali sa státisíce ľudí, reagovali lekári aj anestéziológovia zo zahraničia, právnici aj štátnici, sudcovia kráľovského dvora však boli nekompromisní.

Alfieho rodičia sú zdrvení. (Foto: archív)

Alfie bol v „polovegetatívnom stave“ v dôsledku degeneratívnej neurologickej choroby, ktorú lekári neboli schopní s určitosťou identifikovať. Od prístrojov na podporu života ho odpojili tento pondelok, a to po sérii súdnych rozhodnutí v prospech mienky lekárov z liverpoolskej Detskej nemocnice Aldera Heya. Tí argumentovali, že ďalšia liečba chlapca by bola márna a nebola by vraj v jeho prospech.

Rodičia z Liverpoolu chceli svojho syna vziať na ďalšiu liečbu do Detskej nemocnice Dieťaťa Ježiša v Ríme. Jej riaditeľka Mariella Enocová oznámila, že talianske ministerstvo obrany má pripravené lietadlo na prevoz Alfieho, ktorému udelili talianske občianstvo v nádeji, že to umožní jeho prepravu. Britský súd však prevoz zakázal.

Prípad pritiahol aj pozornosť pápeža Františka, ktorý sa počas nedeľného požehnania na vatikánskom Námestí svätého Petra tento mesiac modlil za Alfieho a ďalších pacientov trpiacich vážnymi ochoreniami. František viackrát apeloval, aby chlapca nechali nažive, a vyhlásil, že iba Boh môže rozhodnúť, kto zomrie. Minulý týždeň sa pápež stretol aj s Alfieho otcom Tomom Evansom. Chlapca odpojili od prístrojov v pondelok večer, jeho otec následne v utorok dopoludnia novinárom povedal, že lekárov prekvapilo, že Alfie aj po mnohých hodinách stále dýcha.

Jedna z posledných fotografií Alfieho Evansa z večera 26. apríla. (Foto: archív)