Úvod Spoločnosť Aliancia za rodinu a pro-life aktivisti vítajú Laššákovej rozhodnutie

Aliancia za rodinu a pro-life aktivisti vítajú Laššákovej rozhodnutie

Ľubica Laššáková. (Foto: archív)

Ministerstvo kultúry SR stoplo grantovú podporu LGBTI podujatí ako Dúhový pride či Filmový festival inakosti. LGBTI aktivisti ako aj viacerí liberálni politici proti tomuto rozhodnutiu ministerky ostro vystúpili a dokonca plánujú iniciovať jej odvolanie. Na druhej strane sa však v médiách objavil aj otvorený list Laššákovej od predstaviteľov Aliancie za rodinu a pro-life aktivistov, ktorí jej rozhodnutie jednoznačne vítajú.

“Dovoľte nám vyjadriť podporu vášmu rozhodnutiu nefinancovať v rámci dotačného programu Ministerstva kultúry SR pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva politické aktivity LGBTI organizácií, ktoré vyvolávajú v spoločnosti zbytočné napätie. Sme presvedčení, že osoby pociťujúce príťažlivosť k rovnakému pohlaviu sú v našej spoločnosti rovnocenné a nepatria k znevýhodneným skupinám.

Naopak, existujú mnohé skupiny so zdravotným postihnutím, či skupiny ohrozené chudobou, ktoré potrebujú podporu a pomoc. Sprístupnenie kultúry práve týmto skupinám je prioritnou úlohou dotačného programu. Ešte v roku 2015 podpísalo viac ako 2400 ľudí pripomienky „Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým. Ďakujeme, že títo občania konečne prestali byť ignorovaní a dostane sa viac financií zdravotne postihnutým,” píše sa v spomenutom liste.

“Dlhoročným paradoxom bolo, že politické ciele LGBTI loby, ako sú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia a manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ktoré sú proti Ústave SR a našim zákonom boli podporované z peňazí slovenských daňových poplatníkov, ktorí väčšinovo odmietajú politické požiadavky LGBTI organizácií.

Odmietame, aby štát použil peniaze určené pre zdravotne znevýhodnených na skryté dotovanie politickej kampane a politických programov liberálnych politikov, ktorých organizátori pozývajú a na akcii bežne vystupujú,” pokračujú v liste adresovanom ministerke aktivisti.

Foto: archív

“Dovoľujeme si tiež vysloviť nádej, že sa na vašom ministerstve nájde spôsob, ako podporovať zachovanie slovenského národa cez podporu pro-rodinnej a pro-manželskej kultúry. Demografické vymieranie národa spôsobené nedostatočnou pôrodnosťou nás už čoskoro začne dobiehať svojimi zásadnými dopadmi. Tieto dopady budeme ako krajina ťažko niesť nielen v ekonomickej rovine, ale aj v ťažkej dostupnosti sociálnych služieb, zdravotnej starostlivosti, vo vzdelávaní a podobne.

Je načase, aby štát aj kampaňami podporoval budovanie hodnôt a kultúry, ktorá bude viesť k jeho zachovaniu,” uzatvárajú svoj otvorený list Tomáš Kováčik (Asociácia za život a rodinu), Anton Chromík (Aliancia za rodinu), Andrej Ralbovský (Nadácia Slovakia Christiana), Stanislav Gunčaga (Asociácia otca mamu deťom), Patrik Daniška (Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku), Robert Mátéffy (Inštitút Leva XIII.), Antónia Stiffelová (Aliancia za rodinu) a Juraj Šúst (Spoločenstvo Ladislava Hanusa).