Úvod Spoločnosť Amazon si patentoval náramky sledujúce pohyby zamestnancov

Amazon si patentoval náramky sledujúce pohyby zamestnancov

Foto: archív

Americký internetový gigant Amazon, ktorý má zamestnancov aj na Slovensku, si nechal patentovať náramky, určené na sledovanie pohybov rúk pracovníkov. Patent na náramky by mal vraj sledovať, „či ľudia v skladoch kladú ruky na tie správne miesta“. Systém, ktorý podľa britského denníka The Guardian ešte viac zvýši dohľad nad pracovným prostredím, už má kritikov.

Informácie o možnom použití takýchto náramkov vyvolali veľkú diskusiu napríklad medzi zamestnancami Amazonu v Taliansku. Objavili sa obavy, že by mohli zasahovať do ich súkromia. Internetový gigant však ubezpečuje, jediným cieľom ich používania má byť „zlepšenie každodennej práce zamestnancov v distribučných centrách“.

Vďaka dvojici patentov, o ktoré Amazon požiadal v roku 2016 a americký patentový úrad ich udelil 30. januára tohto roka, bude môcť firma v reálnom čase sledovať nielen polohu zamestnancov, ale aj pohyby ich rúk. Systém zahŕňa ultrazvukové zariadenia umiestnené v sklade, samotné náramky a riadiaci modul. Bezdrôtové senzory môžu sledovať aktuálnu pozíciu náramkov. Vďaka tomu bude možné zistiť, kde sa každý zamestnanec práve nachádza. Ultrazvukové rozhranie zase dokáže presne detekovať aj to, do akej priehradky siaha.

Reprodukcia: archív

Amazon presviedča, že chce najmä zefektívniť vybavovanie objednávok. Podľa patentov by mali náramky pomocou vibrovania dať zamestnancovi okamžitú spätnú väzbu o tom, či siahol za tovarom do správnej alebo nesprávnej priehradky. Systém upozornení by pritom nemusel byť založený len na vibrovaní, ale aj na zvukových signáloch.

Pri ukladaní tovaru do priehradiek treba zvyčajne načítať čiarový kód. Navrhovaný systém by mal prácu zamestnancov o túto činnosť uľahčiť. Objavujú sa však názory, že takýto systém by sa dal ľahko využiť na sledovanie toho, ako sú v skutočnosti zamestnanci pri práci aktívni. Najväčší online predajca na svete má pritom už dnes zavedené isté metodiky, schopné monitorovať ľudí pracujúcich v skladoch a pri distribúcii. Sledovanie pohybov rúk by mohla byť podľa kritikov len ďalšia úroveň.

O celú záležitosť sa zaujímal aj taliansky minister práce Giuliano Poletti. Zákonodarcovia na Apeninskom poloostrove uvažujú o legislatívnych opatreniach, ktoré by mali obmedziť používanie takýchto systémov na pracovisku. Nemalo by však ísť o ich úplný zákaz, len obmedzenie pri využívaní dát, ktoré zhromažďujú tieto zariadenia, aby príliš nezasahovali do súkromia pracovníkov.

Na druhej strane sa objavili aj špekulácie, že náramky na rukách zamestnancov by mohli pomôcť v strojovom učení robotov. Tie by mohli raz i vďaka tomu úplne nahradiť pracovníkov v skladoch.