Úvod Politika Američania sa vo Venezuele pokúsili o štátny prevrat, Maduro prerušil s USA...

Američania sa vo Venezuele pokúsili o štátny prevrat, Maduro prerušil s USA diplomatické styky

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval amerických diplomatov, aby do 72 hodín "vypadli" z krajiny. (Foto: archív)

Prezidentské voľby vo Venezuele vyhral po druhý raz Nicolás Maduro, ale opozícia voľby označila za zmanipulované, hoci medzinárodná pozorovateľská misia krajín Latinskej Ameriky ich označila za regulárne a bez vážnejších pochybení.

Spojené štáty americké sa v krajine vzápätí pokúsili o štátny prevrat, ten však bol potlačený, napísal portál aero.cz. Venezuela v reakcii na pokus o americký puč rozhodla o prerušení diplomatických stykov s USA.

Skupina niekoľkých desiatok vojakov venezuelskej armády podľa aero.cz odcudzila z muničného skladu zbrane, pokúsila sa vtrhnúť do prezidentského paláca a zajať alebo fyzicky zlikvidovať venezuelského prezidenta Nicolása Madura. K palácu sa však nedostali.

Po prestrelke s Národnou gardou boli vojaci obkľúčení a nakoniec sa vzdali. Venezuelská televízia odvysielala informáciu, že počas výsluchov sa vojaci priznali, že pokus o prevrat financovali USA. Peniaze mali pochádzať od osoby s diplomatickým krytím a americkým pasom.

Po nevydarenom puči Biely dom vydal vyhlásenie, v ktorom oznámil, že americká vláda oficiálne uznáva za prezidenta Venezuely vodcu tamojšej parlamentnej opozičnej väčšiny Juana Guaidóa. Ten sa medzitým sám vyhlásil za dočasného prezidenta juhoamerickej krajiny. V tom istom čase však Najvyšší súd Venezuely označil všetky kroky a zákony, ktoré parlament prijíma v rozpore s ústavou, za neplatné.

Juan Guaidó sa sám vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely. (Foto: archív)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v reakcii oznámil, že jeho vláda prerušuje diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi. „Rozhodol som sa prerušiť diplomatické a politické styky s imperialistickou vládou Spojených štátov,“ vyhlásil Maduro pred tisíckami jasajúcich podporovateľov vo venezuelskej metropole Caracas. Diplomatom USA dal 72 hodín na to, aby opustili krajinu. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Venezuelský Najvyšší súd zbavil ešte v roku 2017 Národné zhromaždenie všetkých právomocí. Prišlo k tomu po tom, ako Maduro stratil po parlamentných voľbách kontrolu nad parlamentom. Opozíciou vedené Národné zhromaždenie napriek tomu zasadá a prijíma rozhodnutia, ktoré však vzápätí Najvyšší súd anuluje.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro by mal odstúpiť a dobrovoľne odovzdať moc opozícii, inak budú mať Spojené štáty veľa možností, ako ho k tomu prinútiť, a to najmä v prípade, ak by sa uchýlil k použitiu sily. Pre agentúru DPA to uviedol pod podmienkou anonymity vysokopostaveny predstaviteľ americkej administratívy.

„Demokracia pre nás nie je iba americkou hodnotou, nie je iba pre Spojené štáty, ale je určená pre celú západnú hemisféru,“ povedal nemenovaný americký politik reportérom DPA po tom, ako americký prezident Donald Trump uznal za nového prezidenta Venezuely Juana Guaidóa a súčasného prezidenta Madura označil za „nelegitímneho“.