Úvod ZO ZAHRANIČIA Američania vyzdvihli zostrelený čínsky balón

Američania vyzdvihli zostrelený čínsky balón

Foto: archív

Americké námorníctvo uverejnilo snímky z vyzdvihnutia častí zostreleného čínskeho balóna, ktorý podľa Washingtonu slúžil na špionážne účely a ktorého zostrelenie pri pobreží Južnej Karolíny cez víkend nariadil americký prezident Joe Biden.

Balón, ktorý meral zhruba 60 metrov a niesol veľmi objemný náklad, zostrelilo americké stíhacie lietadlo. Čína tvrdí, že balón, ktorý spozorovali minulý týždeň nad Montanou, slúžil predovšetkým na meteorologický výskum. Americký minister obrany Lloyd Austin však tvrdí, že Čína sa pomocou balóna snažila sledovať strategicky významné objekty na území USA.

Balón sa podľa predchádzajúceho oznámenia Pentagónu pohyboval okrem iného nad Malmstromovou leteckou základňou v Montane, jednou z troch v USA, kde sa nachádzajú strategické rakety. Veliteľstvo amerického námorníctva zverejnilo na svojich sociálnych sieťach niekoľko fotografií, na ktorých vidieť vyťahovanie častí balóna na loď.

V príspevku sa uvádza, že námorníci, ktorí trosky vyzdvihovali, sú členmi tímu špecializovaného na výbušniny. Odborníci tvrdia, že trosky balóna by mohli USA poskytnúť informácie o čínskych sledovacích technológiách vrátane spôsobu prenosu dát. Ako oznámil Pentagón, Čína po zostrelení balóna odmietla americkú žiadosť telefonát medzi Austinom a jeho čínskym náprotivkom.