Úvod ZO ZAHRANIČIA Americké banky sa topia v peniazoch

Americké banky sa topia v peniazoch

Foto: archív

Americké banky sa doslova „topia v peniazoch“, keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné 2 bilióny USD (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Tento prílev peňazí nemá v histórii nijakú obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd USD, čo je viac ako predchádzajúci celoročný rekord. Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky (Fed) na koronakrízu.

Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností. Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci – od domácností po globálne korporácie – hromadili hotovosť.

Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov. Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup. „Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol naprosto výnimočný,“ uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd USD z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali.

A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali mnoho príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 percent.

Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú veľa možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Viacero bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť.

Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu. Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší; banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.